GotowaniePrzepisyRed hot chili prosto z Meksyku

Red hot chili prosto z Meksyku

Kuchnia meksykańska - jedna z
najpopularniejszych na świecie, a przy tym i o bardzo wyrazistych
smakach - okazuje się też być jedną z najstarszych. Potwierdzają
to badania opisane w najnowszym "Proceedings of the National
Academy of Sciences".

Red hot chili prosto z Meksyku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kuchnia meksykańska - jedna z najpopularniejszych na świecie, a przy tym i o bardzo wyrazistych smakach - okazuje się też być jedną z najstarszych. Potwierdzają to badania opisane w najnowszym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Przedkolumbijscy mieszkańcy Meksyku preferowali ostre potrawy - podobne do tych ze współczesnej kuchni meksykańskiej - już 1,5 tys. lat temu. Świadczą o tym analizy szczątków roślin, jakie znaleziono w dwóch jaskiniach na południu Meksyku. Znaleziono tam w sumie 10 różnych uprawnych odmian papryczek chili.

Kuchnia z tradycjami

"Świadczy o starożytności kuchni meksykańskiej, która była podobna do obecnej" - oceniła główna autorka badania, etnobotanik i archeolog, Linda Perry z Smithsonian's National Museum of Natural History.

Perry i Kent V. Flannery z University of Michigan badali zasuszone szczątki z jaskiń Guila Naquitz i Silvia, znajdujących się nad rzeką Mitla w Dolinie Oaxaca, na południu Meksyku. Guila Naquitz jest znana z dobrze zachowanych szczątków roślin, datowanych na okres początków upraw kabaczka w Meksyku czyli około 10 tys. lat temu. Pustynne warunki panujące tam całe wieki sprzyjały zachowaniu w dobrym stanie szczątków roślin, m.in. kukurydzy, kabaczków, strąków fasoli, awokado i papryk chili.

Polecamy przepisy - meksykańskie smaki internautów:
Nie wiadomo, czy uprawy znalezione w jaskini odpowiadają odmianom współczesnym, czy wymarły po tym, jak Europejczycy dotarli do Meksyku. Zdaniem Perry jedna z nich przypomina tabasco, a inna - cayenne. Bez badań genetycznych trudno jest jednak uznać, jak blisko są one spokrewnione z odmianami współczesnymi.

Papryka obecna od zawsze

Perry udało się jednak ustalić, że papryki jedzono zarówno świeże, jak i suszone. "Starożytne, meksykańskie jedzenie było bardzo podobne do współczesnego. Możliwe, że jedzono wówczas papryki surowe w sosach albo od razu po przygotowaniu. Możliwe, że korzystano też z papryk suszonych, dorzucając je do innych potraw, a po starciu - dodając do sosów" - opowiada.

W okresie około 500-1500 r. n.e. jaskinie służyły jako tymczasowe miejsca zamieszkania oraz spichlerze rolnikom znad rzeki Mitla. "W warstwach z tych jaskiń obserwujemy fantastyczną dokumentację zaawansowania rolnictwa i kuchni w tym czasie" - zauważa Perry. "Nie uprawia się siedmiu odmian papryk, jeśli nie przygotowuje się całkiem ciekawych potraw". (PAP)

Polecamy przepisy - meksykańskie smaki internautów:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)