Rośliny - styl naszego życia

Floryści sugerują, że nie należy się przejmować narzuconymi regułami, należy je łamać tak, by odpowiadały naszym upodobaniom.

Rośliny - styl naszego życia

*Elastyczność, improwizacja i optymizm niech zwyciężą, a radosne kolory zleją się z zabawnymi kontrastami. Nie ma nic złego w normalnym zachowaniu, radość jednak tkwi w szaleństwie. *
Rośliny można mieszać ze sobą jak farby na palecie. Przyjemne jest eksperymentowanie z kolorami: na przykład łączenie niebieskiej i zielonej porcelany, a potem umieszczenie w niej fioletowych kwiatów, albo włożenie ketmii do cudownie kiczowatej chińskiej doniczki.

Dendrobium: ma około dwieście odmian o białych, różowych i fioletowych kwiatach, z których większość ma ciemną, czasem błyszczącą plamkę na płatku. Ta szeroka gama kwiatów odróżnia tę doniczkową roślinę od storczyków o większych, ale rzadszych kwiatach. Nie należy jej przesadnie podlewać i najlepiej umieścić w jasnym przestronnym miejscu. Po kwitnieniu należy ją przestawić do chłodnego miejsca i pozostawić na około osiem tygodni (bez żadnych odżywek i praktycznie bez wody); roślinę można przenieść do cieplejszego miejsca, kiedy pojawią się nowe pączki.

Gloksynia (Sinningia): tropikalne kiście. Ta obficie kwitnąca roślina najlepiej czuje się w jasnym miejscu, najlepiej z dala od pełnego światła słonecznego. Należy ją podlewać od spodu, wodą o temperaturze pokojowej, by mogła wchłaniać wilgoć, podczas gdy liście pozostają suche. Gdy ziemia nasiąknie, należy odlać pozostałą wodę. Dostępna w sprzedaży od kwietnia do końca października.

Ketmia (Hibiscus): Najintensywniej kwitnie latem pod warunkiem, że bryła korzeniowa jest zawsze wilgotna, ale korzenie nigdy nie stoją w wodzie. Hibiskus wymaga w okresie wegetacji zasilania nawozami mineralnymi raz w miesiącu, oraz ciepłego stanowiska (około 20°C). Będzie wówczas radośnie nagradzać nasze wysiłki niekończącym się strumieniem pięknych aksamitnych kwiatów o zadziwiających pręcikach. Dostępna w sprzedaży od kwietnia do końca września.

Dracena (Draceana): W swym naturalnym siedlisku smocze drzewo może rosnąć do gigantycznych rozmiarów, ale w domu Draceana fragrans pozostaje skromnym drzewkiem doniczkowym. Ze zgrubionej, pierścieniowatej łodygi głównej wyrastają rozetki liści o czystych liniach w różnych odcieniach zieleni. Roślina ta świetnie czuje się w domu. Wymaga przewiewnej, niezbyt wilgotnej gleby i jasnego, a nawet słonecznego otoczenia. Oryginalna łodyga będzie lepiej widoczna, gdy w miarę wzrostu rośliny zaczną opadać dolne liście.

Fiołek afrykański (Saintpaulia): Można kilka afrykańskich fiołków ustawić razem, aby stworzyć rozrastający się kwitnący obraz. Saintpaulia to wdzięczna mała roślinka, która dobrze toleruje ciepłe suche powietrze i kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Należy ją podlewać pod liście, aby uniknąć plam. Najlepiej czuje się w jasnym i ciepłym miejscu. Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów nagrodzi nas jeszcze intensywniejszym kwitnieniem rośliny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)