Rosół robi się "toksyczny". Jedno warzywo psuje wszystko

Czego nie dodawać do rosołu?
Czego nie dodawać do rosołu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.09.2024 17:06, aktual.: 12.09.2024 17:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosół nie bez powodu króluje w niemal każdym polskim domu. W końcu nie tylko świetnie smakuje, ale ma też wiele prozdrowotnych właściwości. Okazuje się jednak, że większość z nas dodaje do niego warzywo, które w tym przypadku może być bardzo szkodliwe.

Rosół podany w niedzielę? W wielu domach to niemal tradycja. Oczywiście następnego dnia możemy dzięki niemu zajadać się inną zupę. Stanowi bowiem doskonałą bazę m.in. do pomidorówki oraz ogórkowej. Jak jednak go przyrządzić, by był nie tylko smaczny, ale również zdrowy? Trzeba pamiętać o jednym.

Pod żadnym pozorem nie dodawaj tego do rosołu

Każdy z nas ma swój własny sposób, by przygotować domowy rosół. Wykorzystujemy do niego różne rodzaje mięsa oraz warzywa. Te ostatnie można dodać do niego surowe lub upieczone. Zazwyczaj są to: pietruszka, seler korzeniowy i naciowy por. Oprócz tego często sięga się także po natkę pietruszki oraz ćwierć kapusty włoskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla wielu osób obowiązkowym składnikiem rosołu jest także cebula. Od pokoleń przekonuje nas się, że przed dodaniem jej do zupy, należy ją wcześniej opalić. Okazuje się, że jest to ogromny błąd.

"Jeśli przypieczona cebula trafi do rosołu, razem z nią przechodzą do potrawy takie toksyczne związki, jak akrylamid, który kumuluje się w organizmie i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego" - zdradził w rozmowie z portalem poradnizdrowie.pl dietetyk El-Helou z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.

To nie oznacza jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z cebuli w rosole. W tym przypadku warto dodać ją po wcześniejszym umyciu surową w łupinie.

Dlaczego warto jeść rosół?

Nie jest tajemnicą, że rosół jest bardzo zdrowy. Właśnie dlatego często przygotowujemy go, gdy ktoś z naszych bliskich jest chory. W końcu w jego składzie znajdziemy wiele witamin oraz minerałów.

W dodatku działa on nie tylko rozgrzewająco, ale również przeciwzapalnie. Poza tym wspomaga także układ odpornościowy i zachodzące w organizmie procesy trawienne. Nie każdy też wie, że rosół może nawilżać śluzówki, łagodząc przy tym objawy kataru oraz kaszlu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. Tutaj będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście swoich znajomych. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami, wysyłając na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wszechmocne
Wszechmocne © WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
rosółkuchniapolska kuchnia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (38)