Rozpuść i wlej pod tuje. Rozrosną się w oczach

Rozpuść i wlej pod tuje. Rozrosną się w oczach

Domowy nawóz zdziała cuda
Domowy nawóz zdziała cuda
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.05.2023 11:08, aktualizacja: 24.05.2023 12:11

Skuteczność tego domowego nawozu znały już nasze babcie. Dokarmiały nim ogórki i pomidory, a także opryskiwały rośliny w celu zabezpieczenia ich przed atakiem szkodników. Docenią go też tuje, bowiem znacznie przyśpieszy on ich wzrost.

Tuje to popularne iglaki, które rozrastając się, tworzą piękny żywopłot. Wiele osób decyduje się na zasadzenie ich na swojej działce czy w ogrodzie w celu osłonięcia swojego terenu przed ciekawskimi spojrzeniami. Tuje, tak jak każdą inną roślinę, powinno się regularnie dokarmiać. Nie musisz jednak inwestować w drogie, sklepowe nawozy. Podobne rezultaty osiągniesz, odżywiając tuję domowym nawozem z drożdży. Wyjaśniamy, jak go przygotować i kiedy go stosować.

Nawóz drożdżowy do tui — przygotowanie, stosowanie

Drożdże to produkt znany od setek lat. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji chlebów, bułek i ciast. Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, a także zawierają minerały, takie jak potas, wapń, magnez, cynk. Wiedziały o tym już nasze babcie, które wykorzystywały drożdże nie tylko do pieczenia, ale też w ogrodzie. Można przygotować z nich zarówno nawóz, jak i oprysk, który zabezpiecza rośliny przed atakiem szkodników, takich jak przędziorki czy mszyce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przygotowanie nawozu drożdżowego jest bardzo proste. W przypadku tui najlepszy będzie nawóz niefermentowany, który powinno przygotowywać się dniu użycia. Kostkę drożdży należy rozpuścić w 10 litrach ciepłej (ale nie gorącej!) wody. Roztwór wystarczy odstawić na godzinę, a następnie podlać nim tuje. Ten zabieg powinno powtarzać się raz na dwa tygodnie. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się już w drugiej połowie marca, a ostatnie - w październiku. Dzięki drożdżom tuje zaczną rosnąć znacznie szybciej, nie będą brązowieć i będą bardziej odporne na szkodniki i choroby grzybowe.

Czym jeszcze można nawozić tuje?

Nawóz drożdżowy to bogactwo składników takich jak potas, wapń, magnez czy cynk. Zwarte w nim witaminy z grupy B zabezpieczą roślinę przed chorobami grzybowymi, a także przed atakami szkodników. Co równie ważne, uchroni on tuje przed brązowieniem.

Niestety, nawóz drożdżowy nie zapewni tui wszystkich potrzebnych jej składników odżywczych, bowiem nie zawiera on azotu, którego żywotnik tak bardzo potrzebuje. Raz w miesiącu, w okresie wiosenno-letnim, stosuj nawóz z wysoką zawartością azotu. Dzięki regularnemu dokarmianiu dwoma nawozami twoje tuje będą zdrowe, intensywnie zielone i co najważniejsze, będą rosły znacznie szybciej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta