Są demiseksualne. Nie każdy mężczyzna sprosta ich potrzebom
Chociaż wciąż nie wiadomo o nim zbyt wiele, jest zaliczany za orientacji seksualnych. Bywa mylony z aseksualizmem, jednak charakteryzuje się innymi cechami. Skoro nie oznacza braku zaspokajania potrzeb seksualnych, to czym jest tak często stawiany na równi z nim demiseksualizm?
Demiseksualizm to termin, który w ostatnich latach zyskał na popularności, jednak wielu ludzi nadal może nie być zaznajomionych z jego znaczeniem. To specyficzna orientacja seksualna, charakteryzująca się tym, że doświadczenie pociągu seksualnego zależy od istnienia głębokich uczuć i silnej więzi. Dla wielu osób jest to nie tylko aspekt ich tożsamości seksualnej, ale także kluczowy element budowania zdrowych relacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
70 proc. kobiet nie lubi seksu. Powód jest zaskakujący
Czym jest demiseksualizm?
Osoby identyfikujące się jako demiseksualne zazwyczaj nie doświadczają natychmiastowego pociągu seksualnego wobec innych, jak ma to miejsce w przypadku osób, które są bardziej skoncentrowane na aspektach fizycznych. Dla demiseksualnych ważne jest, aby istniały silne więzi emocjonalne, zaufanie i intymność, zanim pojawi się uczucie pociągu seksualnego. To oznacza, że dla osób demiseksualnych atrakcyjność fizyczna partnera ma znaczenie dopiero w późniejszym etapie związku, gdy pojawi się podstawa, jaką są silne emocje i zaangażowanie.
Demiseksualizm to nie to samo co aseksualizm
Wielu ludzi mylnie uważa, że demiseksualizm to inne określenie na aseksualizm. Oba terminy odnoszą się jednak do różnych koncepcji. Anna Niemczyk, autorki książki "Aseksualność. Czwarta orientacja", uważa, że aseksualizm to stała cecha, która "nie zależy od nastroju, towarzystwa drugiej osoby, ilości spożytego alkoholu czy innych okoliczności".
Osoba identyfikująca się jako aseksualna nigdy nie odczuwa pożądania, bez względu na sytuację czy obecność innych ludzi. Z kolei demiseksualista doświadcza popędu seksualnego, ale tylko wobec tych osób, z którymi łączą go głębokie więzi. Najważniejsze jest dla nich poczucie bliskości z drugim człowiekiem, a nie atrakcyjność fizyczna.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl