25 lat po jej śmierci wyznał prawdę. To cios w Karola

Tak miał traktować księżną Dianę
Tak miał traktować księżną Dianę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tim Graham

18.11.2022 08:57, aktual.: 05.12.2022 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Patrick Jephson, który przez lata blisko współpracował z księżną Dianą przerywa milczenie. W podcaście "The Scandal Mongers" otwarcie opowiedział o praktykach, które stosował Karol. Ojciec Williama i Harry'ego miał prowadzić przemyślane działania, które miały na celu oczernienie jego byłej żony.

- Tych rzeczy nie powinno się ukrywać, nie powinno się ich wygodnie odsuwać na bok - mówił Jephson tłumacząc, dlaczego zdecydował się po latach opowiedzieć o zachowaniu króla Karola. Jak przyznał, to, że wydarzenia miały miejsca lata temu nie znaczy, że nie mogą się powtórzyć.

Wyjawił sekret króla Karola

Po czteroletniej, przewidzianej prawem, separacji rozwód księżnej Diany i króla Karola orzeczono 28 sierpnia 1996. W sierpniu 1997 roku "królowa ludzkich serc" zginęła w wypadku samochodowym pod Paryżem. Wiele osób w ostatnich miesiącach życia uważało, że miała ona problemy ze zdrowiem psychicznym. Jej były współpracownik Patrick Jephson, w podcaście "The Scandal Mongers" opowiedział, dlaczego jego zdaniem tak się działo. Według niego, to król Karol III miał rozpuszczać plotki o księżnej Dianie.

— Kiedy słyszę, jak ludzie podążają tą linią, kiedy widzę, że nie jest to kwestionowane, myślę, cóż, "hola, hola!". Znałem księżną Dianę prawdopodobnie lepiej niż ktokolwiek inny — na pewno zawodowo — i była jedną z najbardziej rozsądnych osób, jakie kiedykolwiek spotkałem (...) Biorąc pod uwagę życie, jakie prowadziła, biorąc pod uwagę presję, pod jaką się znajdowała, nie była po prostu zdrowa na umyśle, miała też zdolność przywracania rozsądku w szalonych sytuacjach. Jestem świadkiem, że czasami potrafiła być nieznośna, ale zawsze była niezwykle świadoma, rozsądna, ugruntowana i zabawna — podkreślił.

Księżna Diana walczyła do końca

W styczniu 1996 roku Jepshon zakończył współpracę z księżną. Było to spowodowane rozwodem Diany i Karola. Jak zauważył, sytuacja wówczas bardzo się zmieniła, a Diana odpowiadając na zarzuty o zaburzenia psychiczne przyznała, że zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Opowiadając o tym, pomogła wielu osobom.

— Myślę, że jest to oznaka niezwykłej siły, i pokazuje zasadniczą małostkowość jej oskarżyciela — wyjawił.

Księżna Diana w w 1995 r. udzieliła Martinowi Bashirowi wywiadu. Rozmowa, która ukazała się w BBC wywołała niemały skandal. Księżna Walii opowiedziała wówczas o zdradzie męża i swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym. Zdaniem Jephsona otoczenie króla swoimi zachowaniami i plotkami niejako zmusiło ją do wzięcia udziału w później krytykowanym wywiadzie.

— Istniało wiele dowodów na to, że ludzie prowadzili przeciwko niej całe briefingi, podsłuchiwali jej telefon, byli wrogo nastawieni do niej na wiele sposobów i zdeterminowani, by podciąć jej skrzydła jako księżniczce. Istniały również uzasadnione podstawy, by sądzić, że jej związek z dziećmi może być zagrożony podczas negocjacji rozwodowych — zaznaczył.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (111)
Zobacz także