Trwa ładowanie...

Seksizm i rasizm lubią występować w tandemie

Osoby o poglądach seksistowskich często mają skłonność do dyskryminacji rasowej - wynika z badań opublikowanych w hiszpańskim piśmie "Revista de Psicodidactica". Oba zespoły poglądów są ściśle spokrewnione i opierają się na uogólnieniach dotyczących poszczególnych grup społecznych.
Share
Seksizm i rasizm lubią występować w tandemie
Źródło: Thinkstockphotos
d1qoum1

Osoby o poglądach seksistowskich często mają skłonność do dyskryminacji rasowej - wynika z badań opublikowanych w hiszpańskim piśmie "Revista de Psicodidactica". Oba zespoły poglądów są ściśle spokrewnione i opierają się na uogólnieniach dotyczących poszczególnych grup społecznych. Jak zauważa prowadząca badania Maite Garaigordobil, profesor psychologii na Uniwersytecie Kraju Basków, wyniki te sugerują, że skłonność do uprzedzeń może być cechą osobowości.

"Seksizm związany jest z postawą autorytarną i ukierunkowaniem na dominację społeczną. Innymi słowy, osoby o poglądach seksistowskich akceptują hierarchię i brak równości społecznej. Wierzą, że każda grupa społeczna ma taki status, na jaki zasługuje i uważają, że klasa społeczna, do której sami należą jest najlepsza" - mówi Garaigordobil.

Badaczka prowadziła swoje obserwacje w grupie 802 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Celem było ustalenie związku pomiędzy seksizmem, postrzeganiem siebie, rasizmem i wrażliwością międzykulturową.

d1qoum1

Testy i kwestionariusze potwierdziły, że poglądy seksistowskie (zarówno wrogie, związane z przekonaniem o niższości kobiet, jak i życzliwe, związane z otaczaniem słabszej płci opieką) były związane z małą wrażliwością międzykulturową i małym zaangażowaniem w interakcje z imigrantami. Osoby, u których zaobserwowano tendencje seksistowskie wykazywały ponadto niski poziom poszanowania odmienności innych. Wbrew początkowym przypuszczeniom naukowcy nie odnotowali związku seksizmu z niską samooceną.

"Seksizm wpływa jednak na to, w jaki sposób postrzegamy siebie" - podkreśla Garaigordobil. "Mężczyźni wykazujący wyższy poziom wrogiego seksizmu określają siebie przymiotnikami związanymi z męskością (silny fizycznie, odważny, pewny siebie, zdeterminowany itd.) Kobiety przejawiające wrogi seksizm używają w stosunku do siebie określeń stojących w opozycji do kobiecości (niezbyt chętna do współpracy, niezbyt tolerancyjna, niezbyt współczująca oraz niezbyt wrażliwa i sentymentalna)".

W przypadku mężczyzn i kobiet przejawiających tzw. życzliwy seksizm częściej pojawiały się określenia związane z kobiecością (ciepły/a, przyjazny/a, dobry/a).

"Wpływ seksizmu na postrzeganie siebie jest inny w przypadku kobiet i mężczyzn" - zaznacza badaczka. "Mężczyznom pozwala trwać w przekonaniu o swojej wyższości, natomiast u kobiet hamuje rozwój".

d1qoum1

Garaigordobil zwraca uwagę, że seksizm jest jednym z głównych czynników, sprawiających, że wciąż mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na płeć. A gdy dodatkowo weźmiemy pod uwagę związek seksizmu z przemocą w rodzinie, promowanie równości i zapobieganie uprzedzeniom nabiera szerszego wymiaru społecznego.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Atrakcyjne kobiety przegrywają w staraniach o "męską" pracę*

* Maraton z podtekstem seksistowskim*

* Tolerancyjni od dziecka*

Szklany sufit

10 sposobów radzenia sobie ze stresem

d1qoum1

Podziel się opinią

Share
d1qoum1
d1qoum1