Seks w czasie menopauzy. Ginekolożka radzi kobietom

- Seksualność będzie się zmieniać przez całe życie, ale to nie znaczy, że zniknie. Dostosowanie się do tych zmian ma fundamentalne znaczenie - powiedziała ginekolożka Laura Cámara, która podjęła temat "seksopauzy", czyli życia intymnego w okresie menopauzy. Co zaleciła kobietom, które ją przechodzą?

Czym jest seksopauza?
Czym jest seksopauza?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.10.2024 | aktual.: 16.10.2024 20:53

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie. Występuje ona u kobiet między 44. a 56. rokiem życia i wiąże się ze zmianami, które zachodzą również w życiu seksualnym.

Czym jest "seksopauza"?

Menopauza jest najczęściej kojarzona z utratą możliwości zajścia w ciążę. I choć oczywiście tak jest, dla kobiet oznacza też zmiany w życiu erotycznym i potrzebach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ginekolożka i seksuolożka Laura Cámara seks w okresie menopauzy określiła mianem "seksopauzy" (tak zatytułowała też swoją książkę). Jak wyjaśniła w rozmowie z elpais.com, mówiąc o seksie w czasie menopauzy, ważne jest, aby zacząć do tego, że zmiany hormonalne mogą wpływać na przeżywane doświadczenia seksualne. Nie muszą być one jednak gorsze.

- Staram się wyjaśnić, że seksualność będzie się zmieniać przez całe życie, ale to nie znaczy, że zniknie. Dostosowanie się do tych zmian ma fundamentalne znaczenie - powiedziała.

Jej słowa potwierdziła Ana Lombardia, ekspertka w dziedzinie zdrowia seksualnego.

- Menopauza to nowy etap, w którym zachodzi wiele zmian, także tych związanych z seksualnością. Jeśli nauczymy się do nich dostosowywać i czerpać z nich korzyści, możemy doświadczyć odrodzenia naszego życia seksualnego, które może nas zaskoczyć - wytłumaczyła w rozmowie z tym samym portalem.

Seks w okresie menopauzy - co jest ważne?

Obie ekspertki, razem z ginekolożką Marimer Pérez, podzieliły się także kilkoma wskazówkami, o czym warto pomyśleć i zadbać w kwestii seksu przy menopauzie.

Jak podkreśliła Marimer Pérez, kluczowy jest kontekst fizjologiczny.

- Zaprzestanie aktywności jajników spowoduje spadek estrogenu, progesteronu i androgenów. Chociaż wydaje się, że progesteron odgrywa drugorzędną rolę w pożądaniu seksualnym, pozostałe hormony mają wpływ. Estrogeny pomagają w nawilżeniu, a ich spadek wiąże się ze spadkiem neuroprzekaźników, które są niezbędne dla pożądania. Wraz ze spadkiem serotoniny i dopaminy, które są powiązane z przyjemnością), trudno będzie znaleźć przyjemność w życiu codziennym, a tym samym w seksie. Ten scenariusz wpływa na codzienne życie na poziomie seksualnym. Spadek estrogenu wiąże się ze zmniejszeniem nawilżenia i słynną atrofią pochwy - powiedziała.

Dodała, że bardzo ważne jest dbanie o swoje genitalia.

- Zapytaj swojego ginekologa, czy powinnaś praktykować nawilżanie narządów płciowych. Pożądanie seksualne jest ważne, ale suchość i nawilżenie są również kluczowe w naszym codziennym życiu - zaznaczyła.

Ana Lombardia zauważyła natomiast, że pomocna może być masturbacja.

- Najnowsze badanie Womanizer Pleasure Fund na temat menopauzy sugeruje, że masturbacja może być korzystna, ponieważ łagodzi pewne objawy, więc dobrym pomysłem jest próba wprowadzenia tej praktyki na tym etapie życia - podsumowała.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)