Semolina - zdrowa mąka
Semolina ma strukturę kaszki i zawiera maksymalnie do 0,90 proc. popiołu. Ale co to jest semolina? Skąd ją bierzemy i jakimi właściwościami się charakteryzuje? W czym można znaleźć tajemniczą semolinę?
29.10.2018 | aktual.: 29.11.2018 08:56
Semolina - czym jest i co się z niej robi?
Semolina jest mąką gruboziarnistą, czyli efektem mielenia ziaren twardej pszenicy durum. Znamy ją jako jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych we włoskiej kuchni. To z semoliny bowiem rodowici Włosi i Włoszki wytwarzają charakterystycznie żółte makarony. A jej korzenie są w środkowej części Azji, skąd semolina stopniowo opanowywała kolejne kontynenty.
Obecnie głównym producentem tej żółtawej mąki zapewniającej piękny kolor wyrobów jest Kanada. Oprócz różnego rodzaju past z semoliny robi się także inne produkty spożywcze: kaszę kuskus, pierożki tortellini, ciasto do pizzy, piecze się z niej ciasta, chleby, a nawet niezdrowe, typowo piwne przekąski oraz zagęszcza się nią gulasze czy zupy. Bardzo często semoliny używa w swoich programach kulinarnych słynny brytyjski szef kuchni, Jamie Oliver.
Semolina ma opinię mało kalorycznej i stosunkowo zdrowej w porównaniu z innymi rodzajami mąki. Po zjedzeniu bogatych w nią produktów długo będziemy się czuć dobrze najedzeni, albowiem skrobia uwalnia się stosunkowo powoli, stopniowo rozkładając energię. Wyciągając dalej idące wnioski – po obiedzie wolniej sięgniemy po przekąskę lub kolejne danie, bo po prostu brzuchy pozostaną nasycone. Przyjrzyjmy się zatem bliżej właściwościom semoliny.
Semolina – właściwości
Semolina charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i oceniana jest przez żywieniowych specjalistów jako czołowa spośród mąk pszennych pod wieloma względami.
Przede wszystkich ten gatunek mąki pszennej nadaje się świetnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją wielką kuchenną przygodę. Semolina chłonie bowiem wodę w stosunkowo małym stopniu, dlatego rozgotowanie makaronu na bazie pszenicy durum jest dosyć trudne.
Miłośnicy klusek al dente będą zadowoleni. Mąka ta zawiera gluten, także nie spożywają jej cierpiący na celiakię. Za to w porównaniu chociażby ze standardowym pszennym makaronem jajecznym w 100-gramowej porcji ugotowanego pełnoziarnistego makaronu z pszenicy durum znajdziemy o 47 kalorii mniej. Semolina to także więcej błonnika, a znacząco mniej węglowodanów.
Niższe IG semoliny to nie wszystko. Mąka ta zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, chroniącą oczy luteinę, sporo poprawiającego odporność cynku o dodatkowym działaniu antywirusowym, a także selenu odpowiedzialnego za gromadzenie przeciwutleniaczy i ochronę przed utlenianiem błon komórkowych.
Semolina to również fosfor, miedź, wapń, potas, żelazo, mangan, kwas foliowy. Ma stosunkowo niewiele tłuszczów i wcale nie zawiera cholesterolu.
Podsumowując, jeśli nie cierpi się na uczulenie na gluten, zdecydowanie lepiej jest sięgać po produkty na bazie mąki z pszenicy durum aniżeli standardowej mąki pszennej. Po zmianie szybko stwierdzimy, że nawet smak bardziej nam odpowiada.