Blisko ludziSenatorowie PiS przeciwko 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą

Senatorowie PiS przeciwko 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą

Polska psychiatria dziecięca boryka się z problemami
Polska psychiatria dziecięca boryka się z problemami
Agnieszka Mazur-Puchała

13.01.2021 15:08, aktual.: 03.03.2022 05:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do senatu trafiło ponad 100 poprawek budżetowych. Wśród nich znalazło się dofinansowanie psychiatrii dziecięcej w Polsce. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości uznali, że dodatkowe pieniądze na ten obszar nie są potrzebne.

Psychiatria dziecięca w Polsce jest mocno niedofinansowana. Brakuje szpitali, brakuje specjalistów. Nie brakuje za to małych pacjentów, którzy potrzebują opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w 2020 roku wynika, że w naszym kraju 9 proc. dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. To około 630 tysięcy osób poniżej 18. r.ż.

Nie dla dofinansowania psychiatrii dziecięcej

Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród nastolatków. Polska jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o odbieranie sobie życia przez nieletnich, którzy nie radzą sobie ze swoją sytuacją życiową czy stanem psychicznym.

Raport NIK wykazał, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia pacjentom kompleksowej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej. Problemem jest też nierównomierne rozmieszczenie kadry w naszym kraju. Najmniejszy odsetek specjalistów do spraw zaburzeń dzieci i młodzieży odnotowano w województwie lubuskim. Z kolei o dziecięcych psychiatrów najtrudniej jest na Podkarpaciu.

Problematyczna jest też kwestia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Na Podlasiu nie ma ani jednego takiego. Z kolei w lubuskiem, opolskiem, świętokrzyskiem, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskiem nie ma żadnego oddziału dziennego.

Sytuacja polskiej psychologii i psychiatrii dziecięcej jest bardzo zła, przy jednoczesnym pogarszaniu się stanie psychicznym młodych obywateli. Badania prowadzone przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w czasie lockdownu wykazały, że 44 proc. nastolatków ma objawy depresji.

Tymczasem senatorowie Prawa i Sprawiedliwości uznali, że 80 mln zł z budżetu państwa na psychiatrię dziecięcą to wydatek zbędny. Za poprawką zagłosowała jednak cała opozycja: 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, 3 senatorów PSL, 2 senatorów Lewicy, a także 4 senatorów niezależnych/niezrzeszonych. Dzięki temu, stosunkiem głosów 52 do 47, poprawka została przyjęta, a ustawa trafi do sejmu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)