Trwa ładowanie...
d2hcrzn

Senatorowie PiS przeciwko 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą

Do senatu trafiło ponad 100 poprawek budżetowych. Wśród nich znalazło się dofinansowanie psychiatrii dziecięcej w Polsce. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości uznali, że dodatkowe pieniądze na ten obszar nie są potrzebne.
Share
Polska psychiatria dziecięca boryka się z problemami
Polska psychiatria dziecięca boryka się z problemamiŹródło: 123RF
d2hcrzn

Psychiatria dziecięca w Polsce jest mocno niedofinansowana. Brakuje szpitali, brakuje specjalistów. Nie brakuje za to małych pacjentów, którzy potrzebują opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w 2020 roku wynika, że w naszym kraju 9 proc. dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. To około 630 tysięcy osób poniżej 18. r.ż.

Nie dla dofinansowania psychiatrii dziecięcej

Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród nastolatków. Polska jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o odbieranie sobie życia przez nieletnich, którzy nie radzą sobie ze swoją sytuacją życiową czy stanem psychicznym.

d2hcrzn

Raport NIK wykazał, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia pacjentom kompleksowej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej. Problemem jest też nierównomierne rozmieszczenie kadry w naszym kraju. Najmniejszy odsetek specjalistów do spraw zaburzeń dzieci i młodzieży odnotowano w województwie lubuskim. Z kolei o dziecięcych psychiatrów najtrudniej jest na Podkarpaciu.

Problematyczna jest też kwestia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Na Podlasiu nie ma ani jednego takiego. Z kolei w lubuskiem, opolskiem, świętokrzyskiem, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskiem nie ma żadnego oddziału dziennego.

Zobacz również: Pierwsza rozprawa o Matkę Boską w tęczowej aureoli. Margot wśród aktywistów

Sytuacja polskiej psychologii i psychiatrii dziecięcej jest bardzo zła, przy jednoczesnym pogarszaniu się stanie psychicznym młodych obywateli. Badania prowadzone przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w czasie lockdownu wykazały, że 44 proc. nastolatków ma objawy depresji.

d2hcrzn

Tymczasem senatorowie Prawa i Sprawiedliwości uznali, że 80 mln zł z budżetu państwa na psychiatrię dziecięcą to wydatek zbędny. Za poprawką zagłosowała jednak cała opozycja: 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, 3 senatorów PSL, 2 senatorów Lewicy, a także 4 senatorów niezależnych/niezrzeszonych. Dzięki temu, stosunkiem głosów 52 do 47, poprawka została przyjęta, a ustawa trafi do sejmu.

Góralskie Veto i słowa organizatora akcji o COVID-19. Poseł PiS: szkodliwa wypowiedź

Już 17 stycznia wybory Miss Polski. Spośród 23 kandydatek wybieramy Miss Polski Wirtualnej Polski. Oddaj swój głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hcrzn

Podziel się opinią

Share
d2hcrzn
d2hcrzn