FitnessSiłownia dla kobiet - ćwiczenia siłowe oraz cardio dla dziewczyn

Siłownia dla kobiet - ćwiczenia siłowe oraz cardio dla dziewczyn

Dziewczyny coraz częściej chodzą na siłownię. Wybierają zajęcia grupowe, z trenerem personalnym lub ćwiczą same. Motywacji do ćwiczeń jest wiele: szczuplejsza figura, wysportowane ciało lub zdrowie. Coraz częściej powstają kluby sportowe tylko i wyłącznie dla kobiet z dostępem zarówno do urządzeń cardio, jak i siłowych. Jak ćwiczyć na siłowni?

Siłownia dla kobiet - ćwiczenia siłowe oraz cardio dla dziewczyn
Źródło zdjęć: © iStock.com | Artem Ermilov

Siłownia dla dziewczyn - zalety

Dziewczyny na siłowni mogą schudnąć i wymodelować sylwetkę. Na siłowni dostępne są urządzenia do treningu cardio, dlatego też z łatwością poprawimy wydolność oddechową i pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Ponadto, na siłowni dla kobiet mamy dostęp do ćwiczeń na różnego rodzaju maszynach poprawiających siłę i elastyczność mięśni oraz ścięgien.

Systematyczne ćwiczenia z obciążeniem przyspieszają metabolizm, ponieważ spalamy tłuszcz jeszcze długo po intensywnym treningu. Co więcej, w klubach sportowych dla kobiet organizowanych jest wiele zajęć aerobowych, np. zumba, pilates czy tabata. Dziewczyny początkujące na siłowni mają możliwość skorzystania z profesjonalnych rad trenera personalnego, dzięki czemu można uniknąć kontuzji lub przetrenowania.

Dziewczyny na siłowni - pierwszy trening

Jeżeli planujesz ćwiczyć na siłowni, wybierz odpowiedni klub sportowy: w przypadku gdy jesteś osobą nieśmiałą, lepiej ćwiczyć na siłowniach nie zatłoczonych, z przyjazną atmosferą lub klubach przeznaczonych wyłącznie dla kobiet. Jeżeli lubisz rywalizację i duży wybór zajęć fitness, lepiej zdecyduj się na dużą siłownię, np. sieciówkę.

Podczas pierwszej wizyty na siłowni trener wypyta cię o cele, jakie chcesz osiągnąć ćwiczeniami, stan zdrowia, przebyte choroby oraz kontuzje. Następnie instruktor ułoży plan treningowy na kolejne tygodnie i pokaże, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Siłownia dla kobiet - jak powinien wyglądać trening?

Treningi na siłowni warto rozpoczynać od rozgrzewki na urządzeniach cardio, np. na bieżni lub orbitreku. Rozgrzewka przed ćwiczeniami powinna trwać ok. 10 min.

Kolejna część treningu to ćwiczenia siłowe na poszczególne grupy mięśniowe. Ćwiczenia te można wykonywać na urządzeniach dostępnych na siłowni lub korzystając z ciężarków, piłek gimnastycznych czy taśm do ćwiczeń siłowych. Warto ułożyć sobie plan lub powierzyć to zadanie trenerowi. Nie wolno trenować codziennie tych samych partii mięśni. Jeżeli jednego dnia wykonujesz ćwiczenia na nogi, drugiego - trenuj np. ramiona. Dzięki temu mięśnie nóg będą miały chwilę na odpoczynek, unikniesz zakwasów i kontuzji.

Na koniec treningu ważne jest rozciąganie lub krótki trening cardio. Na początku warto skorzystać z kilku treningów indywidualnych, dzięki czemu dowiemy się, jak ćwiczyć, dobrać obciążenie i jak obsługiwać poszczególne maszyny na siłowni.

Savoir-vivre na siłowni

Wybierając się na pierwszy trening, warto wiedzieć, jak zachowywać się na siłowni:

  • wycieraj sprzęt z potu.
  • nie oblegaj ciągle jednego urządzenia,
  • odkładaj rzeczy na miejsce,
  • nie wymuszaj, aby ktoś zwolnił sprzęt,
  • pozostawiaj po sobie porządek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)