UrodaSkarpetki złuszczające - sposób na zrogowaciałą skórę stóp

Skarpetki złuszczające - sposób na zrogowaciałą skórę stóp

Skarpetki złuszczające to jeden ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się grubej i zrogowaciałej warstwy skóry ze stóp. Obok pumeksu, frezarek i ziarnistych tarek, to równie często wybierany sposób na wygładzenie stóp. Na czym polega zabieg takiego złuszczania i czy na pewno każdy może sobie pozwolić na taką kurację?

Skarpetki złuszczające - sposób na zrogowaciałą skórę stóp
Źródło zdjęć: © iStock.com | Alexeg84

22.06.2018 22:22

Czym są skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające do stóp to najprościej mówiąc peeling bazujący na koktajlu chemicznych składników. Skarpetki wykonane są zazwyczaj z cienkiego, białego lub przeźroczystego plastiku wypełnionego aktywnym żelem.

Mieszanka* składników w skarpetkach złuszczających* bywa różnorodna, jednak wśród podstawowych należy wymienić kwasy złuszczające - glikolowy mlekowy i salicylowy. To właśnie te kwasy rozpuszczając wiązania międzykomórkowe naskórka, powodują jej łatwe złuszczenie od skóry właściwej. Kwas glikolowy natomiast odpowiedzialny jest za produkcję kolagenu. Dodatkowo kwas salicylowy charakteryzuje się właściwościami leczniczymi i pobudza skórę do regeneracji po zabiegu.

Podstawowa mieszanka kwasów w skarpetkach złuszczających zazwyczaj wzbogacana jest o dodatkowe składniki, które wpływają na efekt końcowy zabiegu. Jednym ze składników jest mocznik, często stosowany w zabiegach podologicznych. Zatrzymuje on wilgoć w naskórku, aby zachować odpowiedni poziom jego nawilżenia. Do skarpetek złuszczających dodawane są także olejki odżywcze na bazie ziół, które hamują nadmierną potliwość, a także zapobiegają grzybicy.

Podobne znaczenie mają wyciągi z roślin leczniczych, do których można zaliczyć aloes, algi czy choćby cytrynę. Ponadto wśród składników stanowiących aktywny żel skarpetek złuszczających można znaleźć ekstrakty z miodu czy opuncji, a także witaminę E, która przyspiesza regenerację skóry.

Jak stosować skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające należy nałożyć na umyte i dokładnie osuszone stopy. Czas zabiegu jest dokładnie określony przez producenta i bardzo ważne jest, by go nie przekraczać. Niestosowanie się do zaleceń zawartych na opakowaniu może skutkować poparzeniem i bolesnymi ranami na stopach. Dla lepszego efektu chemicznego peelingu stóp i komfortu zabiegu na skarpetki złuszczające można nałożyć skarpety bawełniane. Poza lepszym rezultatem, dobrze podtrzymują skarpetkę, hamując ewentualny wylew płynu.

Po upływie wskazanego czasu, skarpetki złuszczające należy zdjąć, a następnie dokładnie obmyć stopy i wytrzeć je do sucha. Przez około tydzień po zabiegu nie wolno stosować pumeksu, dodatkowych peelingów ani gąbek z warstwą ścierającą. Zrogowaciała i sucha skóra po upływie kilku dni samoistnie zacznie odpadać. Należy także pamiętać o regularnym nawilżaniu stóp oliwką, balsamem lub odpowiednim kremem.

Skarpetki złuszczające - przeciwwskaznia

Skarpetki złuszczające dają spektakularne efekty. Niestety, nie każdy może je stosować. Przede wszystkim przeznaczone są jedynie dla stóp ze zdrową skórą. Wszelkie otarcia, rany, pęknięcia czy podrażnienia stanowią przeciwskazanie do wykonania zabiegu. Ponadto kwasy zawarte w skarpetkach mogą rozpuścić płytkę paznokcia, jeśli jest ona cienka, zniszczona lub delikatna.

Przeszkodą w stosowaniu skarpetek złuszczających są także alergie na salicylany czy inne składniki aktywnej mikstury. Dodatkowo niektóre choroby, takie jak niedokrwistość czy zespół Reye'a całkowicie wykluczają tę metodę złuszczania naskórka. Skarpetek złuszczających nie powinny stosować także kobiety w ciąży, ponieważ związki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na płód.

Skarpetki złuszczające nie są zarezerwowane jedynie dla pań. Producenci zadbali również o stopy mężczyzn wypuszczając na rynek ich męski odpowiednik. Męskie skarpetki złuszczające cechuje oczywiście większy rozmiar, a także wyższe stężenie kwasów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)