UrodaPoznaj sposoby na zdrowe i zadbane stopy

Poznaj sposoby na zdrowe i zadbane stopy

Poznaj sposoby na zdrowe i zadbane stopy
Źródło zdjęć: © iStock.com | matka_Wariatka
22.06.2018 12:55

Zadbane stopy to zdrowe stopy - warto o tym pamiętać przez cały rok i odpowiednio je pielęgnować. Dobrą kondycję stóp przez wszystkie pory roku zagwarantują codzienne domowe zabiegi, które nie tylko zregenerują przesuszoną skórę stóp, ale będą również chwilą przyjemnego relaksu. Poznajmy kilka sposobów na to, jak zadbać o piękny wygląd stóp.

Relaksujące kąpiele na zdrowe i zadbane stopy

Kąpiel stóp można wykonywać codziennie. Receptur na domowe kąpiele jest tak wiele, że praktycznie codziennie można stosować inną kąpiel. Podstawowymi składnikami kąpieli, która zmiękczy skórę stóp i ją nawilży, są ciepła woda połączona z solą. Można wykorzystać sole skomponowane specjalnie do kąpieli stóp, jednak sól kuchenna w tym zabiegu sprawdzi się równie dobrze. Kąpiel w słonym roztworze przede wszystkim odświeży stopy, a także zredukuje obrzęki i ujędrni skórę.

Oczywiście sól nie jest jedynym możliwym składnikiem, który można zastosować w kąpieli dla zadbanych stóp. Wśród najczęściej używanych preparatów wymienia się także płyny do kąpieli, oliwę oraz olejki o właściwościach nawilżających. Efekt zadbanych i zdrowych stóp można otrzymać przy stosowaniu częstych kąpieli, przygotowanych na bazie kompozycji ziołowych. Jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością stóp, pomocne okażą się kąpiele z rumiankiem, korą dębu oraz skrzypem polnym. Natomiast problemy z nagniotkami czy odciskami łatwo zniwelować dzięki regularnym kąpielom z igłami sosny, macierzanką oraz siemieniem lnianym.

Jak wygładzić skórę stóp?

Skóra na stopach jest znacznie twardsza niż na innych częściach ciała, dlatego wymaga odpowiedniego wygładzania. Regularne kąpiele są świetną podstawą dla dalszych zabiegów upiększających stopy. Aby stopy zachowały trwały zdrowy wygląd, należy wykonywać cotygodniowy peeling.

Skuteczny peeling stóp należy wykonywać przy pomocy gruboziarnistej lub drobnoziarnistej tarki albo specjalnie do tego przygotowanego preparatu. Do wygładzania skóry na stopach lepiej unikać pumeksu, który jest siedliskiem grzybów i bakterii. Peeling należy wykonywać bardzo delikatnie i ostrożnie, a jeśli naskórek jest mocno zrogowaciały i twardy, lepiej wykonać kilka zabiegów, niż za jednym razem podrażnić, a nawet pokaleczyć stopy. Aby pozbyć się zrogowaciałej skóry na stopach, można zastosować również specjalne skarpetki złuszczające. Należy jednak pamiętać, że roztwór kwasowy, który stanowi bazę dla ich działania, można stosować tylko na zdrowej skórze stóp.

Zobacz także:
Domowe spa dla stóp
Domowe spa dla stóp

Pielęgnacja paznokci i zadbane stopy

Zdrowe stopy wyglądają pięknie tylko wtedy, kiedy mają zadbane paznokcie. Źle wykonany pedicure może prowadzić do wrastających paznokci, grzybicy lub innych bolesnych i nieestetycznych zmian w obrębie stóp.

Paznokcie u stóp najlepiej obcinać na prosto, a następnie nadać im kształt pilnikiem. Skórki usuwa się przy pomocy drewnianego patyczka. Wcześniejsza kąpiel zmiękczy je na tyle, że usunięcie ich z płytki paznokcia nie powinno być trudne. Wygładzoną i odtłuszczoną płytkę paznokcia można pomalować na wybrany kolor. Należy jednak pamiętać, by zawsze stosować bazę, która uchroni płytkę przed uszkodzeniami. Na koniec warto nałożyć utwardzacz, dzięki któremu lakier utrzyma się na paznokciach u stóp znacznie dłużej.

Ćwiczenia na zdrowe stopy

W zdrowym ciele, zdrowy duch, dlatego też, aby cieszyć się zdrowymi stopami na długi czas, warto wykonywać domowe ćwiczenia. Wskazanymi aktywnościami dla stóp są ćwiczenia relaksujące, a także aktywizujące ścięgna i mięśnie. Wystarczy rozluźnić mięśnie i stawy stóp przy pomocy potrząsania, tak jak robi się to w przypadku rozluźniania dłoni. Dodatkowo należy pomachać palcami u jednej i drugiej nogi.

Inne ćwiczenie stóp polega na chwytaniu i podnoszeniu palcami u stóp lekkich przedmiotów z podłogi, takich jak długopis, kredka czy pędzel. Do wyćwiczenia stawów i mięśni można także palcami u stóp rysować na podłodze alfabet. Ćwiczenia te są krótkie i proste w wykonaniu, ale stosowane regularnie stanowią najlepszą drogę do zdrowych stópek.