Trwa ładowanie...
d48na7p

„Śmiech wrogom ojczyzny”. Kolejny pomnik aresztowany

"Inżynierowie” z Żółtej Alternatywy, organizacji wyśmiewającej władze, narzekają, że kolejny pomnik ich autorstwa został "aresztowany”. Ale jak podkreślają, żółta gumowa kaczka była dzielna i utrzymała swoją pozycję dość długo.
Share
„Śmiech wrogom ojczyzny”. Kolejny pomnik aresztowany
Źródło: 123RF
d48na7p

Równo dwa miesiące po "aresztowaniu” pierwszej kaczki, jak określają demontaż legnickiej konstrukcji jej twórcy, we Wrocławiu stanął kolejny „pomnik”. Żółty ptak ma symbolizować konieczność wyczyszczenia niektórych sumień, gdyż przedmiot ten jednoznacznie kojarzy się z kąpielą i dbaniem o higienę. A celem mniej enigmatycznym jest wyśmiewanie absurdalnych poczynań obecnej władzy. Jak właśnie wzięcie w niewolę poprzedniego pomnika. Narzędziem ma być satyra, w myśl ich hasła przewodniego „Śmiech wrogom ojczyzny”.

Dziś od rana na wrocławskim skwerze Wojciecha Młynarskiego dyżur pełniła kolejna kaczka, (których organizatorzy chcą ustawić łącznie sto – w setną rocznicę niepodległości Polski). Pomnik był hołdem dla tego, który zdemontowano dwa miesiące temu w Legnicy. "W hołdzie kaczce legnickiej - wrocławianie" – podpisali twórcy instalacji. Jednak nie stała zbyt długo i po godzinie 6:00 zniknęła:
„Kaczka Wrocławska w hołdzie Kaczce Legnickiej. Po godz. 6:00, jak informuje oddział wrocławski - kontakt się urwał. ŚMIECH WROGOM OJCZYZNY!!!”

Jednak później powróciła (lub pojawiła się nowa) i wytrzymała do godziny 14:00. Wtedy widziano ją po raz ostatni:
„Puste miejsce po Kaczce dwuMiesięcznicy pokazuje bezduszność systemu. My wiemy jedno - BYŁA DZIELNA - wytrzymała do ok. 14:00, by w chwale dołączyć do zacnego grona innych uprowadzonych przez bezduszne, bezhumorne władze. Pamiętajcie - akcja STO KACZEK NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI trwa.” – piszą na swoim fan page’u inicjatorzy akcji.

Instalacje w postaci kartonowych cokołów i gumowych kaczek stawia grupa pod nazwą Żółta Alternatywa. Swoją nazwą nawiązuje do Pomarańczowej Alternatywy, która w latach 80. wyśmiewała władze komunistyczne. Obecnie złożona jest z aktywistów KOD-u, a także satyryków, m.in. Krzysztofa Skiby, który był dość aktywny już w Pomarańczowej Alternatywie.

d48na7p

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48na7p

Podziel się opinią

Share
d48na7p
d48na7p