Sok z selera – właściwości selera, jak zrobić sok z selera korzeniowego i naciowego
Choć seler naciowy i korzeniowy posiada wiele drogocennych składników odżywczych, to ze względu na charakterystyczny zapach i smak nie ma wielu wielbicieli. Sok z selera warto jednak włączyć do codziennego menu, ponieważ dostarcza do organizmu ważne składniki, a także pozwala schudnąć. Co warto wiedzieć o selerze i jak się do niego przekonać?
Seler – rodzaje
Seler to roślina dwuletnia, która ma bardzo specyficzny smak i zapach. Po obraniu szybko zmienia kolor z zielonego na brązowy, dlatego warto go spryskać kilkoma kroplami soku z cytryny.
Wyróżniamy trzy odmiany selera: selery korzeniowe nazywane również selerami zwyczajnymi, selery naciowe (selery łodygowe) oraz selery liściowe.
Wszystkie trzy odmiany znalazły szerokie zastosowanie w kuchni. Często warzywo jest dodawane do zup, a także sosów jako przyprawa zmieniająca lekko smak potrawy.
Ponadto seler coraz częściej stanowi podstawowy składnik sałatek, a także zdrowych koktajli odchudzających. Warto wiedzieć, że selera liściowego najlepiej jeść na surowo. Posiada duże rozłożyste liście, które mają wyrazisty smak.
Seler – wartości odżywcze
Seler jest skarbnicą witamin i minerałów, dlatego warto nie wykluczać go z diety. Znajdziemy w nim przede wszystkim witaminę B (witaminę B9 oraz kwas foliowy)
, witaminę PP, witaminę A, witaminę C oraz witaminę E. Wśród minerałów prym wiodą żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz sód.
Poza tym w selerze występuje psoralen będący pochodną kumaryny, czyli związku wytwarzającego w organizmie komórki antynowotworowe.
Więcej składników odżywczych zawierają liście selera niż korzeń. Znajdziemy w nich antyoksydanty, fitosterole oraz flawonoidy.
Seler – właściwości zdrowotne
Seler to dobre rozwiązanie dla osób, które są na diecie redukcyjnej, ponieważ wspomaga proces odchudzania, przyspieszając metabolizm. Seler korzeniowy jest niskokaloryczny. W 100 g jest jedynie 20 kalorii. Jego indeks glikemiczny wynosi 15, natomiast selera naciowego 35, a gotowanego selera naciowego aż 85.
Pijąc koktajl z selera lub jedząc na surowo, możemy szybciej pozbyć się z organizmu toksyn, które zalegają w organizmie. Seler pomaga również zwalczać nadciśnienie. Często obniża poziom złego cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiega chorobom serca. Wykazuje również właściwości antynowotworowe, dlatego powinien na stałe zagościć w codziennym menu.
Sok z selera – jak zrobić?
Do przygotowania pysznego, a zarazem zdrowego soku z selera będziemy potrzebowali soku z ananasa, soku z limonki, soku z wyciśniętego selera, syropu klonowego oraz mięty. Seler przepuszczamy przez sokowirówkę, natomiast ananasa miksujemy w blenderze. Następnie wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, przelać do szklanek i udekorować listkiem mięty.
Zamiast ananasa możemy koktajl przyrządzić z jabłkiem lub marchewką. W ten sposób zniwelujemy charakterystyczny smak selera.