Spanie na prawym boku? Neurolog mówi, co robi z mózgiem
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że najzdrowszą pozycją jest spanie na boku. To odkrycie przeczy dotychczasowym przekonaniom, które sugerowały, że spanie na plecach lub brzuchu jest najzdrowsze.
Sen jest niezwykle istotnym elementem naszego życia. To właśnie wtedy nasz organizm odpoczywa po ciężkim dniu, regeneruje się i poprawia swój stan. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią pozycję do spania.
Naukowcy z USA zdecydowanie odradzają spania na plecach czy brzuchu. Twierdzą, że najzdrowszą pozycją jest wypoczynek na boku. Pozwala oczyścić mózg z toksyn, co jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia.
Śpij na boku. Twój mózg ci podziękuje
Dr Christopher Winter, neurolog specjalizujący się w medycynie snu, twierdzi: "Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem, spanie na boku jest najlepszym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych".
Amerykańscy naukowcy odkryli, że spanie na boku może chronić nas także przed chorobą Alzheimera. Wynika to z faktu, że pozycja ta oczyszcza mózg z toksyn, co może zapobiegać powstawaniu chorób neurologicznych. Potwierdził to nietypowy eksperyment przeprowadzony na myszach kilka lat temu.
"Nasze badanie pokazało, że w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku" - wyjaśnia prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego powinieneś wcześniej chodzić spać
Czytaj także: Wypróbuj pozycję "Zero-G". Rano sobie podziękujesz
Najlepsza lewa strona
Zdaniem Wintera ważne jest również, na którym boku śpimy. Specjalista zaleca, aby jak najczęściej przerzucać się na lewą stronę, co poprawia krążenie. Tę pozycję rekomenduje się również kobietom w ciąży. Prawa strona nie jest tak komfortowa dla organizmu, w tym mózgu. Z organizmu usuniętych zostanie mniej toksyn.
Naukowcy odradzają spania na plecach, a tym bardziej na brzuchu. Takie pozycje obciążają kręgosłup, uciskają narządy wewnętrzne i ograniczają płucom dostęp do powietrza.
Zobacz też: Wstydliwy sen. Mało kto wie, co oznacza
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!