Blisko ludziDietetyczka skomentowała dietę Małgorzaty Rozenek-Majdan. "Bardzo niedoborowa"

Dietetyczka skomentowała dietę Małgorzaty Rozenek-Majdan. "Bardzo niedoborowa"

Dietetyczka komentuje detoks Małgorzaty Rozenek-Majdan
Dietetyczka komentuje detoks Małgorzaty Rozenek-Majdan
Źródło zdjęć: © AKPA, Sandra Piórkowska | AKPA, Sandra Piórkowska

12.11.2021 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku listopada Małgorzata Rozenek-Majdan wyznała, że przez prawie miesiąc będzie na owocowo-warzywnym detoksie. Celebrytka wyznała, że taki dietetyczny detoks robi co roku na jesień. Czy ta metoda to zdrowy wybór? Dietetyczka rozwiewa wątpliwości.

"Jestem absolutną zwolenniczką takiego oczyszczania organizmu. A jesień dlatego, że owoce i warzywa, na których opiera się ten post, są najlepszej jakości" stwierdziła nie tak niedawno na InstaStories Małgorzata Rozenek-Majdan, informując swoich fanów o tym, że zaczyna detoks, który zajmuje trzy tygodnie. Trzy tygodnie jedzenia samych warzyw i owoców. Informacja ta wzbudza wiele pytań - czy aby na pewno jest to dieta, która dostarczy odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych? Zasięgnęłam porady u specjalistki, dietetyczki Sandry Piórkowskiej.

Zuzanna Sierzputowska, WP Kobieta: Czy jedzenie wyłącznie warzyw i owoców przez trzy tygodnie jest bezpieczne dla zdrowia?

Sandra Piórkowska: Jedzenie tylko i wyłącznie warzyw oraz owoców nie jest bezpieczne dla zdrowia, ponieważ jest to dieta bardzo niedoborowa. Brakuje nie tylko kalorii, lecz także podstawowych makroskładników jak białko czy tłuszcze. Istnieje ryzyko osłabienia, zawrotów głowy, bólów głowy i rozdrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do omdlenia.

Czy są przeciwwskazania stosowania takich długich postów dla pewnych grup?

Jak najbardziej, kiedy celem organizmu jest utrzymanie ciąży, produkcja mleka czy nawet rośnięcie i dojrzewanie młodych osób, nie powinno się pod żadnym pozorem stosować tak restrykcyjnych diet. Oczywiście, mogą być jakieś skrajne przypadki, gdzie pod kontrolą lekarza lub innego specjalisty wprowadzamy pewne "cięcia" żywieniowe, konieczne do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia, ale nigdy na własną rękę, bo możemy zrobić więcej szkody niż pożytku. Wtedy teoretyczny cel postu okazuje się kompletnym przeciwieństwem efektów i konsekwencji, które zaistnieją.

Czy istnieją plusy takiego detoksu, gdyby stosować go znacznie krócej? Na przykład przez trzy-pięć dni?

Zacznijmy od tego, że ludzki organizm nie potrzebuje tzw. detoksów. To, że osoby stosujące takie manewry żywieniowe czują się "lżej", jest wynikiem po prostu pustego żołądka, a stracone kilogramy to brak treści pokarmowej oraz pozbycie się wody z organizmu. Człowiek posiada takie organy jak nerki, wątroba, które (jeśli są zdrowe) radzą sobie bardzo dobrze z "oczyszczaniem" organizmu. Jeśli dzieje się coś nie tak, idziemy do lekarza i z nim analizujemy temat. Takim oczyszczaniem tego, co nie wymaga oczyszczenia, możemy sobie porządnie zaszkodzić. Kiedy stosujemy racjonalną dietę, żywimy się zgodnie ze zdrowymi zasadami, organy również będą nam wdzięczne i będą dobrze funkcjonować. Dostarczanie tak dużych ilości błonnika też nie jest dobrym i zdrowym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ciało nie jest do tego przyzwyczajone.

Czy to prawda, że zastosowanie takiego długiego detoksu może pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry? Małgorzata Rozenek-Majdan twierdzi, że już po kilku dniach jej twarz jest promienna, odświeżona i dużo zdrowsza.

Na stan skóry wpływa dużo różnych czynników, a głodówki niejednokrotnie mogą nawet jej kondycję pogorszyć. Jeśli nagle skóra się polepsza, może to świadczyć o nieprawidłowej diecie na co dzień, więc temu należy się przyjrzeć w pierwszej kolejności. Całkiem możliwe, że jeśli zadbamy o nasze codzienne menu, o odpowiednią podaż mikroelementów, uzupełnimy niedobory, a także uregulujemy hormony, nasza cera nie będzie wymagać tak restrykcyjnych działań jak detoksy i głodówki.

Sandra Piórkowska to dietetyczka i trenerka, na co dzień pomagająca swoim podopiecznym w ustawieniu odpowiednich planów żywieniowych. Prowadzi prężnie rozwiające się konta w mediach społecznościowych, które uświadamiają, jak ważne jest dążenie do zdrowego stylu życia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Drogie użytkowniczki, mamy dla Was otwartą rekrutację do testowania kosmetyków marki Ziaja. Jeśli macie ochotę dostać zestaw kosmetyków i sprawdzić, jak działają, zgłoszenia zbierane są tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także