UrodaSpierzchnięte usta? Przyczyny popękanych ust i sposoby na ich wygładzenie

Spierzchnięte usta? Przyczyny popękanych ust i sposoby na ich wygładzenie

Spierzchnięte usta? Przyczyny popękanych ust i sposoby na ich wygładzenie
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL

23.06.2018 23:33, aktual.: 02.07.2018 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spierzchnięte usta to problem, który dotyczył niemal każdego. Pękające usta to dolegliwość szczególnie uciążliwa jesienią i zimą, ale pojawić się może o każdej porze roku. Jest wiele przyczyn powodujących popękane usta. Na szczęście z wieloma możemy sobie poradzić w domowym zaciszu.

Spierzchnięte usta – przyczyny występowania problemu

Spierzchnięte usta są efektem przesuszenia delikatnej skóry warg. Czynnikami wysuszającymi mogą być warunki atmosferyczne – silny wiatr, mróz, ale także upalne słońce. Również niesprzyjające jest przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzacja, ogrzewanie). Odwodnienie organizmu może być kolejną przyczyną piekących ust, tak samo jak spożywanie pikantnych i słonych potraw oraz palenie papierosów. Popękane usta mogą być wywołane również przez alkohol (silnie wysusza) zawarty w kosmetykach do ust (pomadki, szminki, błyszczyki)
.

Spierzchnięte usta mogą także świadczyć o niedoborze witamin z grupy B i A oraz żelaza. Mogą być oznaką zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, a także sygnalizować istnienie poważniejszych problemów zdrowotnych (zapalenie warg)
, które wymagają konsultacji z lekarzem. Wymienione czynniki wysuszające powodują, ze mamy uczucie ściągnięcia i napięcia skóry ust i z tego powodu zaczynamy je oblizywać. Parowanie śliny powoduje jeszcze szybszą utratę wilgoci, przez co wargi staja się szorstkie, a skóra jest przesuszona do tego stopnia, że zaczyna pękać wywołując krwawienie i ból.

Co na spierzchnięte usta?

Najlepiej nie dopuszczać do przesuszania skóry ust. Dlatego podstawą powinno być codzienne stosowanie pomadki o działaniu nawilżającym i ochronnym (koniecznie z filtrem UV bez względu na porę roku). Regularnie warto również stosować peelingi, maseczki i robić masaże ust. Jeżeli jednak pojawią się symptomy spierzchniętych warg – suche skórki, rany, pęknięcia, łuszczenie, pieczenie, warto szczególnie o nie zadbać. Suche usta nie tylko nie wyglądają nieestetycznie, ale również bolą, powodując dyskomfort.

Leczenie spierzchniętych warg może potrwać około tygodnia. W tym czasie ważna jest regeneracja, nawilżanie i natłuszczanie. Należy zrezygnować z kolorowych szminek i błyszczyków, a także z jedzenia ostrych i słonych potraw. Lepiej unikać wychodzenia na dwór przy niesprzyjających warunkach (mróz, silny wiatr, upały). Usta należy smarować pomadką regeneracyjną, która w swoim składzie posiada witaminę A i witaminę E, glicerynę, kwas hialuronowy, masło shea, lanolinę, olejki roślinne.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Na spierzchnięte usta doskonale sprawdzi się oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej kokosowy, które złagodzą podrażnienia, wspomogą regenerację i będą stanowiły naturalny filtr ochronny. Miód doskonale nawilża, ujędrnia, a przy tym ma właściwości antybakteryjne i lecznicze (odkazi rany i powstrzyma infekcje). Ratunku na popękane usta możemy również szukać w aloesie, który intensywnie nawilży oraz wspomoże syntezę kolagenu i elastyny. Również tłusta śmietana czy twaróg zmiękczą suche usta. Niezawodny jest również ogórek – ma świetne właściwości kojące, odświeżające i tonizujące.

Sposób na popękane usta to również maseczka z namoczonych w mleku i roztartych na papkę płatków róży. Skutecznie będzie również stosowanie naturalnych peelingów – z cukru, czy namoczonych płatków owsianych, które są bogate w witaminy z grupy B. Można także łączyć ze sobą wymienione wyżej składniki i robić domowe maseczki pielęgnacyjne na usta (awokado i olej, banan i śmietana, miód i twaróg).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także