FitnessŚpisz długo w weekend? To może mieć zgubne skutki dla twojego organizmu

Śpisz długo w weekend? To może mieć zgubne skutki dla twojego organizmu

Śpisz długo w weekend? To może mieć zgubne skutki dla twojego organizmu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Wojciechowska
13.05.2017 09:43, aktualizacja: 15.05.2017 11:35

Weekend to czas, kiedy w końcu możemy się zrelaksować i odpocząć po męczącym tygodniu w pracy. Chcąc naładować akumulatory, w sobotę i niedzielę staramy się spać dłużej niż zwykle. Do tej pory wydawało nam się, że spanie kilka godzin więcej w te dni wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie. Poznaj zgubne skutki nieregularnego snu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, z których jednoznacznie wynika, że odsypianie w weekend nie jest najlepszym pomysłem. Może być przyczyną otyłości i innych chorób. Do swojego eksperymentu badacze zaangażowali 450 mężczyzn i tyle samo kobiet. Osoby te spały w wolne dni dłużej niż w ciągu dni pracujących. Według wyników badań ich zegar biologiczny był z tego powodu rozregulowany. Stąd właśnie tzw. jet lag - popularne zjawisko, które kojarzymy z podróżowaniem i zmianą stref czasowych.

Obraz
© 123RF.COM | 123rf

Rytm snu nie powinien być zaburzony, dlatego tak ważne jest, aby nasz sen był regularny. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest 8 godzin snu codziennie. Jeżeli do tej pory nie stosowałaś się tych zasad, nie powinno dziwić cię, że masz trudności z pozbyciem się dodatkowych kilogramów. Właściwa dieta i godziny spędzone na siłowni to nie wszystko.

Twój organizm musi mieć czas, aby się zregenerować. Nawet o 2 godziny krótszy sen w ciągu tygodnia może spowodaować przyrost wagi. Ale to nie wszystko. Skutkiem nieregularnego snu mogą być też poważne choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Weź sobie te rady do serca.

Jeżeli masz problem z zaśnięciem, poznaj skuteczne sposoby specjalistów

Źródło artykułu:WP Kobieta