Sport według Polek
W Polsce trwa prawdziwy boom na chodzenie na siłownię. Już osiem na dziesięć Polek w wieku 20-45 lat uprawia jakiś sport i robi to przynajmniej raz w tygodniu, a trenujących na bieżniach, rowerach, a także pod okiem profesjonalnych trenerów będzie coraz więcej.
25.01.2016 | aktual.: 11.03.2019 15:43
Za tę eksplozję popularności fitnessu odpowiadają przede wszystkim celebryci kreujący modę na zgrabną sylwetkę.
- Modne jest wszystko co jest w stylu fit - zdrowe odżywanie, wysportowane, sprężyste sylwetki, ekologiczne auta, odzież z recyklingu - wylicza Tomasz Jacyków, stylista gwiazd, w wywiadzie dla „Faktu”. - Wszyscy dążą do uzyskania zdrowego, młodego wyglądu.
Polski rynek fitness rośnie najszybciej w Europie. W 2013 r. karnety do klubów fitness wykupiło 2,48 mln osób, a na koniec 2014 r. regularnie ćwiczyło już 2,73 mln Polaków.
Zadbać o swoje zdrowie
- Wiedziałem, że do Polski przyjdzie moda na bycie fit. I przyszła – mówi Mike Balfour, założyciel sieci siłowni Pure. - Ludzie chcą dobrze wyglądać, być atrakcyjnym dla płci przeciwnej. Stąd wiem, że na całym świecie znajdę osoby, które będą chciały chodzić na siłownię. Amerykanie mają zupełnie inne podejście do życia. Wizyta w siłowni niekoniecznie miała na celu zrobienie masy mięśniowej. Tu chodziło się po to, by zadbać o swoje zdrowie. Może jest to odważne stwierdzenie, ale dziś w wieku 65 lat jestem w lepszej kondycji niż byłem w wieku 30. To dzięki temu, że zachęcono mnie, bym zadbał o siebie. Zrozumiałem, że skoro udało się mnie, osobę stroniącą od sportu, do pójścia na siłownię namówić, to inne osoby też można.
Mężczyźni wolą ćwiczyć na sprzętach. A kobiety? - Wolą zajęcia w grupach, jak joga, spinning czy aerobic – mówi Joanna Krupa, modelka. - Na siłownię chodzę 3 - 4 razy w tygodniu po godzinie. To są zajęcia fitness w grupach i dzięki temu mam większą motywację, niż gdybym miała ćwiczyć sama, bądź z indywidualnym trenerem. Grupa ludzi i fajna muzyka dopinguje do tego, żeby zostać i dać z siebie wszystko.
Polacy poznali fitness około 16 lat temu. To bardzo młoda dyscyplina sportu, która zyskała popularność bardziej jako forma rekreacji i sposób aktywnego wypoczynku. Jedni ćwiczą, żeby „nie zardzewieć”, inni aby pozbyć się zbędnych kilogramów, a dla niektórych fitness stał się receptą na życie.
Kilkanaście lat temu trzeba było włożyć kasetę do magnetowidu i zobaczyć jak to robi Jane Fonda. - Branża fitness a szczególnie zajęcia grupowe zaczynają się w bardzo dużym tempie się rozwijać. Polacy szukają nowych, ciekawych form fitnessu, jak trening na trampolinach, taniec na rurze (pole dance). Dobrze znane formy, jak trening na rowerach, zumba, step również zdobywają rzesze nowych fanów - mówi Maciej Skrobotun z jumpfitness.pl. - Ogólny trend fit kreowany przez media motywuje ludzi do pracy nad sobą i czerpania korzyści ze wspaniałego wyglądu, zdrowia i super samopoczucia.
Fitness girl
Moda na bycie fit przyszła w dobrym momencie. Specjaliści zaczęli załamywać się wyglądem i kondycją Polaków. Dietetycy alarmują, że w ciągu ostatnich 30 lat otyłość wśród polskiej młodzieży wzrosła aż dziesięciokrotnie. Tyjemy szybciej niż Amerykanie. Co druga Polka ma nadwagę, a wymiary przeciętnej kobiety w naszym kraju to 168 cm wzrostu i blisko 68 kg wagi.
Na portalach społecznościowych zaczęły królować zdjęcia modelek i trenerek. - Lepiej spędzać wieczory na siłowni niż na zakupach, bo później można pochwalić np. się zgrabnym ciałem i lepszym zdrowiem – mówi Ewa Chodakowska, trenerka, która sympatię swoich fanów zdobyła na Facebooku i YouTube'ie
.
Modelki, sportsmenki, trenerki apelują, że by cieszyć się smukłą sylwetką, nie trzeba się głodzić. Wystarczy ćwiczyć, pływać, biegać, uprawiać karate.
Anna Lewandowska, mistrzyni karate, trenerka fitness i żona Roberta Lewandowskiego, również wciąż motywuje swoich fanów do przejścia na zdrowy tryb życia. Co jakiś czas na swoim profilu na portalu społecznościowym prezentuje zdjęcia sylwetki, by tym zachęcić innych do działania.
Lewandowska dużo ćwiczy i dba o zdrową dietę, do czego chce przekonać innych. Najwyraźniej świetnie jej to wychodzi, bo mistrzyni karate ma coraz więcej zwolenników.
Coraz więcej Polek jest aktywnych fizycznie. Z badań przeprowadzonych na początku 2016 roku na zlecenie jednej z firm produkujących komputery treningowe wynika, że aż 75 procent kobiet w wieku 20-44 ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu.
Jakie dyscypliny Polki uprawiają najchętniej? Najpopularniejsze z nich to jazda na rowerze (64 proc.), bieganie (39 proc.), pływanie (35 proc.), fitness (28 proc.) oraz ćwiczenia na siłowni (23 proc). Najbardziej popularnym bodźcem, który sprawia, że Polki są aktywne, jest chęć utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej - takiej odpowiedzi udzieliło blisko 38 proc. badanych. Drugą najważniejszą motywacją wskazaną przez 31 proc. pytanych jest chęć poprawy swojego wyglądu.
Iga Hintz/WP Kobieta