Blisko ludziŚrodki plemnikobójcze – wady i zalety

Środki plemnikobójcze – wady i zalety

Środki plemnikobójcze – wady i zalety
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
10.06.2008 14:00, aktualizacja: 30.05.2010 18:23

Niektórzy marzą o tym, by ich plemnik przedostał się do komórki jajowej kobiety, a inni wprost przeciwnie. Jeśli ciąża nie jest nam na rękę, warto zastosować środek, który plemniki unieszkodliwi, czyli środek plemnikobójczy.

Ruchliwy jegomość bywa tematem wielu żartów, napisano o nim niejedną książkę, mamy nawet film „Wojna plemników”, są gry komputerowe z plemnikiem w roli głównej, a jak to bywa w życiu? Różnie. Niektórzy marzą o tym, by ich plemnik przedostał się do komórki jajowej kobiety, a inni wprost przeciwnie. Jeśli ciąża nie jest nam na rękę, warto zastosować środek, który plemniki unieszkodliwi, czyli środek plemnikobójczy.

Na pohybel plemnikowi!

Środek plemnikobójczy ma za zadanie unieruchomić i zniszczyć plemniki. Wbrew pozorom jest to jeden z najstarszych i najprostszych środków antykoncepcyjnych. Jeśli nie zdecydujemy się na tą metodę jako główną ochronę, może ona stanowić wspaniałe uzupełnienie innych metod. Na pewno zawsze przyczyni się do zwiększenia skuteczności innych środków.

Żeby wiedzieć jak działa środek plemnikobójczy trzeba wiedzieć z czego jest on złożony. Posiada dwa składniki: nośnik oraz aktywny spermicyd. Warto dodać, że dawniej stosowane łajno krokodyle możemy zaliczyć do jednego z pierwszych spermicydów stosowanych do antykoncepcji. Łajno to miało sporą kwasowość, stąd jego antykoncepcyjne działanie.

Najpopularniejszym spermicydem jest nonoksynol-9. Powoduje on fizyczną i chemiczną destabilizację spermy i w efekcie unieszkodliwia je. Nonoksynol-9 działa w ten sposób, że niszczy błonę komórek plemników. Podobnie działają inne nonoxynole. Co ważne, nonoxynole nie uszkadzają materiału genetycznego. Więc gdyby plemnik mimo wszystko dostał się do komórki jajowej, to nie przekaże on uszkodzonego materiału genetycznego.

ZOBACZ TEŻ:

DZIWNE METODY ANTYKONCEPCYJNE Pianki, kremy, galaretki

Środki plemnikobójcze występują w różnych postaciach, więc każdy może sobie wybrać ten najbardziej wygodny. Mamy do wyboru: pianki, kremy, galaretki, czopki, globulki dopochwowe. Największą ich zaletą jest jednak to, że są łatwo dostępne i można je kupić w każdej aptece bez recepty. Dla tych, którzy nie znoszą wizyt u lekarza, czy ginekologa, bądź osób „w potrzebie” to duża wygoda. Efekt środka plemnikobójczego zależy od tego, czy rozpuści się na tyle szybko, by jego stężenie w okolicy szyjki macicy było wystarczająco duże, by mógł zadziałać tuż po wytrysku. Dlatego najlepsza wydaje się być pianka w postaci aerozolu.

Plusy i minusy

Plusem jest dostępność i brak obciążenia poważnym ryzykiem zdrowotnym. Brak trudnej i skomplikowanej instrukcji użytkowania, jak np. w prezerwatywie, co sporo osób zniechęca do jej używania. Środek plemnikobójczy jest niewyczuwalny, w przeciwieństwie do prezerwatywy, i nie wpływa ujemnie na jakość współżycia, ani nie obniża libido, jak niektóre tabletki antykoncepcyjne. Stosuje się go w razie potrzeby, w danym momencie, nie trzeba pamiętać, by brać go codziennie jak tabletki. Kobieta w pełni kontroluje jego stosowanie. Zapewnia ochronę w pewnym stopniu przed niektórymi chorobami przenoszącymi drogą płciową np. rzeżączką, opryszczki narządów płciowych, chlamydiami. Zapewnia nawilżenie pochwy, więc też może służyć przy okazji jako nawilżacz ułatwiający wejście członka.

Minusy też są i warto się z nimi zapoznać zanim zacznie się stosować tylko tą metodę. Jednym z większych minusów jest dosyć słaba, w porównaniu z innymi środkami skuteczność, która wynosi około 80%, dla porównania prezerwatywa ma około 99%. Niektóre środki zaczynają działać po 10 minutach, co studzi spontaniczność. Jednym z głównych zarzutów przedstawianych ostatnio środkom plemnikobójczym, właśnie z nanoksynolem-9 jest to, że powoduje on uszkodzenie nabłonka pochwy, a przez to zwiększa ryzyko zarażenia wirusem HIV, w przypadku częstego stowowania.

Dla kogo „tak”, dla kogo „nie”

Możesz stosować środek plemnikobójczy, jeśli:

  1. w niedalekiej przyszłości planujesz dziecko i w razie „wpadki” nic się poważnego nie stanie;
  2. jesteś kobietą z małym ryzykiem zarażenia się wirusem HIV, czyli masz stałego partnera, który na pewno nie ma HIV oraz jesteś go „pewna”;
  3. uprawiasz seks od czasu do czasu, czyli nie więcej niż raz na dobę;
  4. w okresie laktacji, metodę tę można spokojnie stosować do momentu wystąpienia pierwszego krwawienia miesięcznego;
  5. jesteś w wieku powyżej 45 roku życia, masz nieregularne cykle miesiączki;
  6. jeśli stosujesz to jako środek uzupełniający np. do prezerwatywy.

Nie stosuj środka plemnikobójczego, jeśli:

  1. często zmieniasz partnerów
  2. uprawiasz seks więcej niż raz dziennie
  3. jeśli masz podejrzenie, że twój partner jest zarażony HIV
  4. jeśli masz lub miałaś często problemy z zakażeniem pochwy, czy zapalenia pęcherza.

ZOBACZ TEŻ: