GwiazdyStrach przed upadkiem prowadzi do... upadku

Strach przed upadkiem prowadzi do... upadku

Strach przed upadkiem prowadzi do... upadku
Źródło zdjęć: © Thinkstock
20.08.2010 20:27, aktualizacja: 25.08.2010 12:07

Osoby starsze, które boją się upadku, są na niego bardziej narażone - informuje 'British Medical Journal".

Osoby starsze, które boją się upadku, są na niego bardziej narażone - informuje 'British Medical Journal". Australijsko-belgijski zespół pytał 500 Australijczyków - w wieku od 70 do 90 lat - o ich poziom aktywności fizycznej. Wszyscy biorący udział w badaniach przeszli także testy medyczne i psychologiczne, w tym w kierunku depresji i obaw.

Podczas trwających rok badań 214 osób (43 proc.) zgłosiło, że przewróciły się jeden lub kilka razy. Jak się okazało, część badanych była fizycznie zagrożona upadkiem w małym stopniu, ale uważała, że ryzyko jest duże. W grupie tej większe było także narażenie na depresję, częściej występowała neurotyczna osobowość i słaby stan zdrowia. W ciągu roku upadku doznało w tej grupie niemal 40 proc. badanych.

Natomiast grupa "stoików" nie lękała się upadku - mimo, że fizyczne ryzyko było u nich duże. Wiązało się to z pozytywnym zapatrywaniem na życie, aktywnością fizyczną i uczestnictwem w życiu społecznym. Tylko jedna na trzy osoby w tej grupie doświadczyła jednego lub więcej upadku w trakcie obserwacji.

Jak komentuje kierujący pracami dr Stephen Lord z University of New South Wales, nadmierne obawy przed upadkiem i urazem mogą ograniczać uczestnictwo w życiu społecznym i aktywność fizyczną, co obniża sprawność, pogarsza jakość życia, prowadzi do izolacji społecznej, stresu i depresji. Poprawę może dać odpowiednia terapia - na przykład behawioralna terapia kognitywna.

Źródło artykułu:PAP