Stuhrowie pomogli Czeczence z dziećmi. Katarzyna wspomina tamten czas
Katarzyna i Maciej Stuhrowie przyjęli do swojego domu Czeczenkę Madinę Mazalievą z dziećmi, gdy ta nie miała gdzie mieszkać. Teraz w nawiązaniu do sytuacji w Usnarzu, żona Macieja Stuhra wspomina tamten czas.
W związku z trudną sytuacją na granicy z Białorusią głos zabrała żona Macieja Stuhra, Katarzyna. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła specjalny post.
Posta Katarzyny Stuhr o uchodźcach
- Często pytano mnie, dlaczego zaprosiliśmy Madinę do nas do domu. Nie bardzo umiałam odpowiadać na to pytanie, aż do dziś. Poczucie bezsilności, które towarzyszy mi w ciągu ostatnich kilku dni, w związku z sytuacją w Usnarzu było tym impulsem wtedy – czytamy w poście na Instagramie.
Następnie Katarzyna wspomina o dobrym przykładzie, jaki wyniosła z domu rodzinnego.
- Moi najwspanialsi rodzice wychowali nas tak, że gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, a ja wiem co zrobić, aby mu pomóc, działamy bez namysłu - czytamy w poście.
- Pod wpływem tamtego impulsu zaangażowałam się w długie staranie się o prawo pobytu humanitarnego dla Madiny i jej dzieci. Jako jej pełnomocnik uczestniczyłam w przesłuchaniach, wypełniałam dziesiątki dokumentów, kontaktowałam się z prawnikami i organizacjami pomagającymi cudzoziemcom. Poznałam przecudownych ludzi w Urzędzie ds. Cudzoziemców, którzy codziennie słuchają historii, które nie mieszczą się w głowie, które nie pozwalają spać, które powodują, że wymiotowałam z emocji i nerwów. I którzy są bezradni wobec zarządzeń naszej władzy. Ale każdego dnia rozpatrują wnioski o azyl (i wiele z nich odrzucają - to nie tak, że jak ktoś wjedzie czy wejdzie do naszego kraju, to zostanie na zawsze) – czytamy dalej.
Następnie żona Maciej Stuhra pisze, że sytuacja, jaka ma miejsce na granicy z Białorusią, doprowadza ją do utraty wiary w ludzi.
- Jak pokazał bieg @franeksterczewski i dzisiejsza wizyta księdza Lemańskiego mamy do czynienia z tak bezdusznymi, podłymi ludźmi, że tracę wiarę w człowieka. "Dzieci z dworca Brześć" to rodziny uchodźców, którzy razem z bezdomnymi odwiedzają samotnych staruszków w domu opieki i wyprowadzają psy w schronisku. Nie zamieniłabym roku z Madiną i jej rodziną pod moim dachem na ani jedną minutę z katolickim politykiem, który zabrania podać wody i leków potrzebującym ludziom… - zakończyła post Katarzyna Stuhr.
Zobacz także: Sukienka Natalii Balickiej na gali Miss Supranational. Orzeł czy kura? Mamy komentarz projektantki
Pod postem pojawiły się komentarze: "Należy się państwu ogromny szacunek i podziw za taką postawę. Szczerze podziwiam, jesteście wielcy", "Jesteście wspaniali. Ja również tracę wiarę w ludzi, ale to właśnie tacy ludzie jak wy dają mi nadzieję. Nadzieję, że świat, w którym dorasta moja córka, jeszcze ma przed sobą dobrą przyszłość" - piszą internauci.
Trudne życie Madiny Mazalievej
Madina Mazalieva wychowała się w Czeczenii. Chciała być lekarzem. Ukończyła jednak tylko cztery klasy szkoły podstawowej. Naukę przerwała pierwsza wojna czeczeńska. Posyłanie dzieci do szkoły stało się wtedy zbyt niebezpieczne i ojciec Madiny uznał, że woli mieć córkę żywą niż wykształconą.
Kobieta nie wróciła do szkoły, poszła do pracy. Wcześnie wyszła za mąż, ale nie z miłości. Małżeństwo zaaranżował ojciec, jak to wciąż często bywa w muzułmańskich rodzinach w Czeczenii. Kobieta doświadczyła agresji, przemocy, poniżenia. Straciła wiarę w siebie. Mąż był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Zdecydowała się odejść, zabierając trójkę dzieci.
Jednak gdy podjęła decyzję o opuszczeniu Czeczenii i złożyła podanie o paszporty, okazało się, że dzieci mogą je otrzymać jedynie za zgodą współmałżonka. Wtedy wymyśliła, że namówi na wyjazd także męża, aby móc opuścić kraj wraz z dziećmi. Wyjechali do Polski.
W Polsce najpierw trafili do ośrodka dla uchodźców, potem zamieszkali w mieszkaniu przejściowym opłacanym z przyznanego zasiłku – niewielkiego, ale wystarczającego na własne cztery kąty.
Pewnego dnia Madina wyjechała z dziećmi na cykliczny festiwal Dni Radości. Gdy wróciła, okazało się, że mąż sprzeniewierzył zasiłek - głównie na alkohol. Ta sytuacja przelała czarę goryczy. Wezwała policję, która wyprowadziła męża. Potem wniosła sprawę o rozwód. Ostatecznie mąż został deportowany z Polski i otrzymał zakaz wjazdu na teren Unii Europejskiej na pięć lat.
Gościnnie u rodziny Stuhrów
Po rozwodzie kobieta zaczęła zawodowo gotować i to właśnie wtedy poznała Kasię Błażejewską-Stuhr i Macieja Stuhra.
– Monika Głuska-Durenkamp, która wspiera Dzieci z Dworca Brześć, zaprosiła mnie na wspólne gotowanie Czeczenek w VegeMałpie. Kuba Bauman zaprosił czeczeńskie rodziny i wspólnie w kuchni próbowaliśmy robić coś bez mięsa – mimo że kuchnia czeczeńska dość mocno mięsem stoi. Pamiętam, jak z Madiną mijałyśmy się między palnikami, piekarnikami, z gorącymi garami i mogłyśmy się komunikować wyłącznie uśmiechem. Czego więcej potrzeba do wspólnego gotowania, jeśli nie chęci i radosnego zapału? – mówiła w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
Drogi Madiny i Kasi krzyżowały się kilkukrotnie, przy okazji wydarzeń lub weekendowych spotkań dla dzieci uchodźców. Gdy Madina nagle musiała opuścić mieszkanie wynajmowane w Brwinowie, to właśnie Stuhrowie zaoferowali gościnny pokój dla niej i dzieci.
– Jestem niezwykle impulsywna i szybka w działaniu. Jest problem – trzeba go rozwiązać. Nasi znajomi nie mają gdzie mieszkać, a my mamy miejsce, którym możemy się podzielić. Nie było tu żadnych wątpliwości czy rozważań. Zapytałam tylko męża, co on na mój pomysł, a on odpowiedział dokładnie to samo, co ja pomyślałam. Ta sekunda czekania, czy powie, że chyba zwariowałam, czy odpowie, jak odpowiedział, to była jedna z dłuższych chwil mojego życia – wspominała Błażejewska-Stuhr.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl