Święto Zmarłych już za tydzień. Tego dnia nie zapominaj o ekologii
Święto Zmarłych już coraz bliżej. Od kilku tygodni w sklepach można dostać różnego rodzaju znicze i ozdoby. Konsumenci masowo kupują produkty związane z tą okolicznością, bez zastanawiania się nad ekologią.
26.10.2019 | aktual.: 26.10.2019 10:18
Paulina Górska, która promuje filozofię less waste, udostępniła na swoim profilu na Instagramie post, w którym zwraca uwagę na produkcję śmieci w trakcie Święta Zmarłych: "300 mln zniczy - tyle kupujemy co roku. Za kilka dni polskie cmentarze utoną w śmieciach, tonach śmieci. Plastikowych zniczach, plastikowych sztucznych kwiatach, sztucznych świeczkach w wydaniu level hard, bo to elektrośmieć. Jestem w stanie się założyć, że żadnego innego dnia Polacy nie generują takiej ilości śmieci".
Wszystkich Świętych a ekologia
Górska wymienia też kilka ekologicznych faktów dotyczących obchodów tego święta w Polsce. Mówi m.in. o tym, że polska rodzina wydaje średnio 70 zł na znicze rocznie, co daje kupno około 300 mln zniczy przez Polaków w ciągu roku.
Przytacza też informację o tym, że z jednego cmentarza centralnego w Szczecinie w ciągu tego jednego dnia wywieziono 130 ton odpadów, a Skawiński Alarm Smogowy donosił w zeszłym roku, że na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie badania wykazały znaczny wzrost zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Wiele z tych związków uznawanych za rakotwórcze. Uwalniają się ze spalania parafiny.
Aby ograniczyć wytwarzanie śmieci, Paulina Górska poleca kupowanie zniczy wielokrotnego użytku oraz ponowne wykorzystywanie sztucznych kwiatów i dekoracji. Ponadto zwraca uwagę na to, żeby nie wyrzucać zużytych baterii i zniczy elektronicznych do pojemnika na odpady komunalne, tylko oddawać je do PSZOK.
Osoby, które nie chcą wykorzystać starego zniczy po raz drugi, mogą oddać je komuś innemu. W tym celu powstała w Rudzie Śląskiej zniczodzielnia. Zniczodzielnia to miejsce, w którym zostawiamy zużyte znicze, aby kolejna osoba mogła jedynie wymienić w nich wkład i ponownie je wykorzystać. Wszystko po to, żeby zmniejszać ilość produkowanych śmieci.
Warto też zastanowić się nad tym, czy naprawdę potrzebujemy kilkunastu zniczy i plastikowych kwiatów, czy wystarczy zapalić symboliczną świeczkę.
Zobacz także: Tydzień Bez Plastiku: Nic tak dobrze nie robi na osiedlowe życie towarzyskie, jak rezygnacja z foliówek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl