Szczaw - zdrowy, ale nie dla każdego
Właściwości antybakteryjne i odkażające
Niepozorne listki szczawiu, porastające łąki i pastwiska, są kopalnią witaminy C oraz innych witamin. Z drugiej strony, roślina ta zawiera duże ilości szczawianów, które powodują powstawanie kamicy nerkowej oraz wypłukują wapń z organizmu.
Niepozorne listki szczawiu, porastające łąki i pastwiska, są kopalnią witaminy C oraz innych witamin. Roślina ta zawiera również duże ilości szczawianów, które powodują powstawanie kamicy nerkowej oraz wypłukują wapń z organizmu.
Właściwości lecznicze szczawiu znane były od wieków. Lekarze w starożytnej Grecji wykorzystywali jego korzenie do leczenia problemów układu trawiennego - zaparć, biegunek oraz wzdęć.
Z kolei liście zalecali spożywać przy szkorbucie i zapaleniu dziąseł. Medycyna ludowa doceniła w szczawiu jego właściwości antybakteryjne i odkażające. Korzeń rośliny wykorzystywano do przemywania źle gojących się i ropiejących ran.
Medycyna chińska zaleca z kolei spożywanie tej byliny w przypadku grzybicy oraz przy skurczach żołądka. Ponadto wykorzystuje się ją w leczeniu anemii, gdyż jej liście mają właściwości krwiotwórcze i obfitują w duże ilości żelaza.
Tekst Anna Loska na podst. era-zdrowia.pl