FitnessTabletki na odchudzanie

Tabletki na odchudzanie

Niezdrowe i kaloryczne jedzenie w ekspresowym tempie prowadzi do problemu otyłości. Koncerny farmaceutyczne produkują coraz więcej suplementów diet, które za zadanie mają wspomagać proces odchudzania. Z kolei ludzie borykający się z nadliczbowymi kilogramami wydają swoje ciężko zarobione pieniądze w nadziei, że zakupione tabletki pozwolą im skutecznie schudnąć. Ale czy rzeczywiście pozwolą?

Tabletki na odchudzanie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.08.2010 | aktual.: 13.08.2010 12:47

Niezdrowe i kaloryczne jedzenie w ekspresowym tempie prowadzi do problemu otyłości. Koncerny farmaceutyczne produkują coraz więcej suplementów diet, które za zadanie mają wspomagać proces odchudzania. Z kolei ludzie borykający się z nadliczbowymi kilogramami wydają swoje ciężko zarobione pieniądze w nadziei, że zakupione tabletki pozwolą im skutecznie schudnąć. Ale czy rzeczywiście pozwolą?

Do obiegu wprowadzane są coraz to większe ilości preparatów, które nie są umieszczane w rejestrze leków, a jedynie zgłaszane, jako suplementy diet. Modna jest również tzw. żywność funkcjonalna, czyli wzbogacona o substancje odżywcze, jak witaminy, minerały czy błonnik. Żywność ta, jak i wiele innych produktów opatrzona jest przedrostkiem “bio” czy “fit”, a bycie “fit” jest przecież takie modne. Jeśli ktoś jest fit oznacza to, że zdrowo się odżywia, ma idealną sylwetkę i regularnie ćwiczy.

W dodatku media nakręcają to zjawisko, a my zaczynamy zwracać uwagę na produkty, które jemy i które mają nam pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. - Wiele osób nie konsultując swojej decyzji z osobą kompetentną decyduje się na zastosowanie suplementów diety. Czasami przynosi to oczekiwane rezultaty, a czasami rozczarowanie, głównie, dlatego, że całą odpowiedzialność za zrzucenie balastu kilogramów przenosimy na działanie “wspomagaczy”. Nie rewidujemy natomiast naszych nawyków żywieniowych oraz poziomu aktywności fizycznej. Zastosowanie suplementu diety ma działanie, jeśli stosujemy go łącznie z dietą oraz aktywnością fizyczną, natomiast często ponawianie takiej „suplementacyjnej kuracji” bez zmian w stylu życia przynosi coraz to mniejsze efekty w odchudzaniu. ― mówi Marzena Grząbkowiak, dietetyk z Profidiet i Centrum Edukacji Diabetologicznej we Wrocławiu.

Skuteczność ogólnodostępnych środków wspomagających odchudzanie

Obecnie istnieje wiele środków o różnym spectrum działania, a ich skuteczność najczęściej zależy od umiejętności ich zastosowania. Niektóre z suplementów wpływają na szybkość wchłaniania składników energetycznych z pożywienia, inne ograniczają wchłanianie np. tłuszczów, niektóre wzmagają termogenezę, a jeszcze inne są zamiennikami niskoenergetycznych posiłków. Nie wszystkie jednak suplementy mają zastosowanie dla każdej osoby.

POLECAMY:* A chciałam tylko schudnąć...* - Jako dietetyk nie mam nic przeciwko jeśli osoba umiejętnie i z wiedzą stosuje oprócz obniżenia kaloryczności suplementacje. Natomiast mam wątpliwości, jeśli za suplementacją nie idzie wiedza na temat działań ubocznych preparatów oraz brak świadomości zdrowotnej i brak zmian w nawykach żywieniowych - tłumaczy Marzena Grząbkowiak, dietetyk z Profidiet i Centrum Edukacji Diabetologicznej we Wrocławiu.

Dla wielu osób, szczególnie tych z otyłością dużego stopnia i zniechęcających się słabymi rezultatami zastosowanie dodatkowych kroków w postaci suplementów czy leków jest dobrą motywacją, ponieważ powoduje chociażby wymierną utratę wagi i zmniejszenie apetytu.

Główne założenia tabletek na odchudzanie

Okazuje się, że nie ma złotego środka, który pozwala szybko i trwale utracić zbędne kilogramy. Każdy dostępny suplement ma swój określony profil działania i wpływa pośrednio na proces chudnięcia. ― Stosowane są leki, które ograniczają wchłanianie tłuszczu z jelit, co powoduje całkowite jego usunięcie z przewodu pokarmowego. Jedną z substancji czynnych występujących w takich lekach jest orlistat hamujący działanie enzymów uczestniczących w trawieniu tłuszczów. Spożycie bogato tłuszczowego posiłku u osoby stosującej taki preparat powoduje nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które skutecznie ograniczają następnym razem chęć zjedzenia bogatotłuszczowych dań. ― dodaje Marzena Grząbkowiak.

Bardzo często w ogólnodostępnych suplementach diety wykorzystywany jest błonnik, który pozwala szybciej i na dłużej odczuć wrażenie sytości, spowalnia wchłanianie węglowodanów i tłuszczów z pokarmów. Pozwala to ograniczyć szybkość wykorzystywania i magazynowania w postaci tłuszczu energii dostarczonej z posiłkiem. Także preparaty oparte na morwie białej mają za zadanie ograniczać wchłanianie węglowodanów z posiłków. Ponadto istnieją jeszcze inne suplementy, których dzianie ma poprawiać wykorzystanie węglowodanów lub uwrażliwić tkanki na wychwytywanie energii - ich działanie jest mniej lub bardziej udowodnione naukowo. Takim przykładem jest np. popularny chrom i kora cynamonowca.

Uwaga na niebezpieczne leki na odchudzanie

Nie od dziś wiadomo, że bardzo wiele szkodliwych preparatów można kupić bez recepty i to poza apteką. Rynek co chwilę zalewany jest różnymi chińskimi czy tybetańskimi ziółkami i tabletkami. Bezwiedny zakup takich preparatów może mieć tragiczne skutki, szczególnie mowa tutaj o lekach, które może zaordynować wyłącznie lekarz.

POLECAMY:* A chciałam tylko schudnąć...* - Ostatnio wycofano leki na bazie sibutraminy, które hamowały łaknienie. Były to leki najczęściej stosowane do tej pory w leczeniu otyłości. Okazało się, że stwarzają poważne ryzyko zakrzepów, a przecież ludzie otyli, do których adresowane było działanie leku już mają co najmniej jeden z czynników ryzyka nadkrzepliwości krwi - otyłość - mówi Marzena Grząbkowiak.

Pamiętajmy, że wprowadzenie leku do powszechnego obiegu jest opatrzone zyskami i stratami. Jeżeli przeważają korzyści zdrowotne, wówczas lek zostaje wprowadzony. Niemniej jednak zanim sięgniemy po jakikolwiek lek nie zapominajmy, że jego zastosowanie zawsze pociąga za sobą możliwe skutki uboczne.

Skoro mowa o szkodliwych lekach na odchudzanie nie sposób nie wspomnieć o „osławionych” chińskich tabletkach, które zalały targi i bazary, jak również rynek internetowy, gdzie są powszechnie dostępne. Otóż często okazuje się, że takie preparaty oparte są na substancjach odurzających, które mogą spowodować problemy kardiologiczne, czyli nadciśnienie, przyspieszone bicie serca, migotanie przedsionków, a nawet zatrzymanie akcji serca lub niewydolność innych narządów, nie wspominając już o silnym działaniu odurzającym, narkotycznym, wpływającym na funkcjonowanie mózgu i funkcje poznawcze.

Składniki o udowodnionym działaniu w procesie chudnięcia

Do składników, które mają potwierdzone działanie wspomagające odchudzanie należy przede wszystkim błonnik (frakcja rozpuszczalna), którego działaniem jest m.in. obniżenie gęstości energetycznej pożywienia i zapewnienie uczucia sytości.

- Nowe normy żywienia zalecają również zastosowanie witamin przy stosowaniu diet niskokalorycznych, aby pokryć zalecane dzienne zapotrzebowanie. Gwarantuje to odpowiedni poziom odżywienia i przemian energetycznych - tłumaczy Marzena Grząbkowiak, dietetyk, po czym dodaje ― W wielu uzasadnionych przypadkach chorobowych związanych z otyłością stosuje się również suplementację wielonienasyconymi niezbędnymi kwasami tłuszczowymi (WNNKT) z rodziny omega-3. Zastosowanie i dawki tych suplementów powinny być skonsultowane ze specjalistą i włączone szczególnie z przypadku niedoborów żywieniowych.

Zdrowe chudnięcie bez zmiany nawyków żywieniowych nie jest możliwe. Na dzień dzisiejszy nikt jeszcze nie wymyślił skutecznego środka, który byłby remedium na jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, jaką jest otyłość. Najlepszą metodą jest zachowanie zdrowego umiaru w jedzeniu jest aktywność fizyczna i silna wola, bo bez niej niestety efekt odchudzania najczęściej jest opłakany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)