Tak ciało kobiety reaguje na stosunek. Wiele ma podobne objawy
Ciało kobiety na stosunek seksualny może reagować na wiele sposobów. Często pojawia się pieczenie, swędzenie czy ból. Może się też zdarzyć, że na pościeli zobaczysz ślady krwi. Te reakcje są fizjologiczne, choć niektóre z nich warto omówić z lekarzem.
23.10.2024 | aktual.: 23.10.2024 19:16
Seks nadal w wielu przypadkach jest tematem tabu. Nasze ciała na intymne chwile z partnerem mogą reagować w różny sposób. Czasem przypadłości, które pojawiają się po stosunku, stają się dla nas wstydliwe, choć nie powinny. O czym mogą świadczyć poszczególne objawy?
Ból podbrzusza i dyspaurenia
W trakcie lub po stosunku wiele kobiet doświadcza bólu w podbrzuszu. Może to być delikatne uczucie przypominające tępy ból albo skurcze. Skurcze macicy wywołane uwalnianiem oksytocyny, zazwyczaj nie są groźne, o ile pojawiają się sporadycznie. Jeżeli jednak bóle stają się regularne, należy skonsultować z ginekologiem.
Może się okazać, że to dyspareunia, czyli nawracająca dolegliwość bólowa. Według danych przekazanych przez Justynę Kordowiecką-Żmijewską, cierpi na nią od 10 proc. do 20 proc. populacji żeńskiej i około 5 proc. męskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lek. Zuzanna Kowalska podkreśla, że kobiet, które cierpią z powodu bólu pochwy może być jednak więcej. "Szacuje się, że permanentnie doświadcza go ok. 40 proc. kobiet" - podkreśla w artykule na stronie wylecz.to.
Pieczenie, kłucie i podrażnienia
Lekkie pieczenie lub kłucie po seksie, które nasila się przy oddawaniu moczu, zazwyczaj nie oznacza infekcji dróg moczowych. Przyczyną mogą być obrzęki tkanek pochwy czy nadaktywność dna miednicy. Obtarcia skóry zwykle znikają same, ale gdyby podrażnienia nie ustępowały, warto skonsultować się z lekarzem.
Reakcje skórne i możliwe alergie
Użycie nowych lubrykantów, prezerwatyw czy zabawek erotycznych może powodować reakcje skórne. Jeśli zmiana produktów nie przynosi poprawy, być może pojawiła się alergia na nasienie. Lekkie swędzenie zazwyczaj ustępuje samo, jednak w przypadku wysypki czy obrzęku należy zasięgnąć porady ginekologa.
Krwawienia i higiena po stosunku
Kilka kropel krwi na pościeli nie powinno budzić niepokoju. Regularne krwawienia po stosunku mogą jednak wymagać dalszych badań pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, warto oddać mocz i zadbać o higienę miejsc intymnych. Pochwa ma naturalny mikrobiom, który pomaga w samooczyszczaniu, więc delikatne przemycie wokół wystarczy. Nie zapomnij o myciu rąk przed i po stosunku.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.