Tak sprawdzisz, czy owoce były pryskane. Banalny trik

Tak sprawdzisz, czy owoce były pryskane. Banalny trik

Naklejki na owocach zawierają ważne informacje
Naklejki na owocach zawierają ważne informacje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.05.2023 13:05

Na owocach, które można kupić w marketach, widnieją tajemnicze naklejki. Zazwyczaj znajduje się na nich logo producenta, a także kod, składający się z czterech lub pięciu cyfr. Wspomniany kod kryje informacje, które są bardzo ważne dla konsumentów.

Mało kto zwraca uwagę na naklejki znajdujące się na owocach, które można kupić w markecie. Większość osób po prostu je zrywa i wyrzuca. Na wspomnianych naklejkach, tuż pod logotypem producenta, znajduje się ciąg cyfr, z których można wyczytać bardzo ważne informacje, włącznie z krajem pochodzenia czy sposobem uprawy. Wyjaśniamy, jak odczytywać informacje z kodu i czym kierować się przy wyborze owoców.

Dlaczego na owocach umieszcza się naklejki?

Na owocach, które można kupić w markecie, znajdują się naklejki. Zwykle widnieje na nich logo producenta, a także cztero-, a czasem pięciocyfrowy kod. Ten kod to zw. PLU (ang. price look-up). Pod tym krótkim kodem skrywają się informacje dotyczące wagi, sposobu uprawy i pochodzenia produktu. Cyfry widniejące na kodzie nie są przypadkowe, każda z nich coś znaczy. Najważniejsza jest dla nas pierwsza z nich, ponieważ wskazuje na to, czy owoc uprawiany był w sposób ekologiczny, czy też był dokarmiany sztucznymi nawozami bądź pryskany pestycydami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kod zaczyna się od cyfry 3 lub 4? Lepiej odłóż owoc na półkę

Każda cyfra znajdująca się na kodzie PLU ma znaczenie. Dla nas, konsumentów, najważniejsza jest pierwsza cyfra. Oznacza ona, czym dokarmiane były owoce. Jeśli kod zaczyna się od cyfry 3 lub 4, oznacza to, że uprawa dokarmiana była chemicznymi nawozami albo pryskana pestycydami. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie. Takie owoce lepiej jest odłożyć na półkę, a jeśli masz już je w domu, nie zapomnij o dokładnym umyciu owocu przed spożyciem.

Kod pięciocyfrowy, zaczynający się od cyfry 9 oznacza, że owoc pochodzi z uprawy ekologicznej. Uprawa ekologiczna zakazuje użycia jakichkolwiek środków chemicznych, włączając w to nawozy i opryski. To możliwie najzdrowszy wybór. Jeśli jednak pierwszą liczbą na kodzie jest liczba 8, oznacza to, że produkt pochodzi z uprawy GMO, czyli uprawy modyfikowanej genetycznie. Warto zapamiętać, co oznaczają pierwsze cyfry kodu. Dzięki tej wiedzy unikniesz kupowania owoców, które nafaszerowane są chemią.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta