Tanie okulary przeciwsłoneczne mogą uszkodzić wzrok. Już lepiej nosić kapelusz!
W słoneczne dni – zwłaszcza wiosną czy latem – powinniśmy mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. To nie tylko ciekawy element naszych stylizacji, lecz przede wszystkim ochrona dla oczu przed groźnym promieniowaniem słonecznym.
08.07.2017 | aktual.: 09.07.2017 11:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dobre okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim powinny być wyposażone w odpowiednie filtry UV – najlepiej do 400 nm, które w największym stopniu chronią oczy przed destruktywnym działaniem promieni słonecznych. Tanie modele od nieautoryzowanych sprzedawców często nie mają odpowiedniego filtra UV, a dodatkowo są bardziej podatne na zarysowania i przekłamują kolory.
– Ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo istotna, bo brak okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni może powodować przyśpieszenie zaćmy bądź zwyrodnienie plamki żółtej na siatkówce – mówi Radosław Wyszyński, optometrysta Vision Express.
Nadmierne promieniowanie słoneczne ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Zbyt duża ilość światła słonecznego bardzo często powoduje poczucie dyskomfortu – przebłyski, łzawienie oczu, pieczenie, nadmierne mrużenie. Lekarze podkreślają, że ochrony przed promieniami UV (szczególnie UV-A w zakresie od 315 do 400 nm) wymagają wszystkie części oka – soczewka, siatkówka, spojówka, rogówka i powieka. Zbyt długotrwałe naświetlanie oka może doprowadzić do przewlekłego ostrego zapalenia spojówki czy rogówki, a w skrajnych przypadkach – poparzenia plamki i doprowadzenia do ślepoty. Nie jest też powiedziane, że negatywne skutki oddziaływania promieni słonecznych odczujemy natychmiastowo. Wynikiem braku profilaktyki może być m.in. zaćma, starcze zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet czerniak.
– Okulary przeciwsłoneczne należy wybrać tak, by całe oko było przysłonięte, by światło słoneczne i promienie UV nie wchodziły nam do oczu po bokach i od góry. Podstawowe filtry to UV i polaryzacja. Polaryzacja to świetny filtr, który porządkuje światło w momencie, gdy są znaczne refleksy od samochodów, maski, szyby czy nawet tafli wody. Polaryzacja znacznie to niweluje i mamy dużo lepszy komfort patrzenia – tłumaczy Radosław Wyszyński.
Okulary za 10 zł zwykle mają po prostu plastikowe przyciemniane szkiełka. Noszenie ich jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ ciemne szkiełka powodują, że źrenica oka rozszerza się, bo dociera do niej mniejsza ilość światła. W efekcie do oka dostaje się dużo więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego niż gdyby oczy nie miały żadnej osłony. Promieniowanie słoneczne szybko więc uszkadza siatkówkę, powoduje poparzenia oczu lub zapalenie rogówki. Stąd już prosta droga do pogorszenia, a nawet utraty wzroku.