Tanie wakacyjne gry dla całej rodziny. Ruch, zabawa i rywalizacja

Tanie wakacyjne gry dla całej rodziny. Ruch, zabawa i rywalizacja

Kometka i badminton kojarzą się z wakacjami
Kometka i badminton kojarzą się z wakacjami
Źródło zdjęć: © Unsplash+ | Kateryna Hliznitsova
11.07.2023 16:13

Wakacje to nie tylko wylegiwanie się na plaży i czytanie książek na hamaku. Warto pomyśleć o ciekawych i prostych rozrywkach, które zaangażują całą rodzinę. Jeszcze lepiej, kiedy można je zapewnić niskim kosztem i zajmą niewiele miejsca w bagażniku. Przedstawiamy dwie propozycje – jedna z nich to wakacyjna klasyka gatunku, a druga jest mniej znana, ale zapewnia równie dużo dobrej zabawy. Zaczynamy!

Dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, dlatego warto urozmaicić wakacyjny wyjazd o dodatkowe atrakcje, które zaangażują całą rodzinę lub paczkę przyjaciół. Dlatego wybraliśmy dwie ciekawe propozycje, z których jedna jest znana i oczywista, a druga przez chwilę święciła swoje triumfy kilka lat temu i choć jej nazwa jest ekscentryczna, to zasady rozgrywki są dziecinnie proste.

Badminton i spółka

Millenialsi z pewnością mają wspomnienia z dzieciństwa związane z grą w badmintona. Współczesna wersja tego sportu została wymyślona w Indiach Brytyjskich w XIX w. Do gry w wolanta dodano siatkę. Zasady wolanta były proste – dwie osoby odbijały lotkę i chodziło o to, by wymiana trwała jak najdłużej. Dopiero żołnierze brytyjscy dodali do zabawy siatkę. Początkowo używano wełnianej piłki, ale szybko zamieniono ją na lotkę. Obecnie badmintonem nazywa się zarówno właściwego badmintona, jak i klasycznego wolanta oraz kometkę. W 1934 r. powstała też Międzynarodowa Federacja Badmintona, a pierwszy turniej zorganizowano w 1948 r. Polski Związek Badmintona zarejestrowano w 1977 r.

Rodowód badmintona sprawia, że do gry wystarczy po prostu kawałek przestrzeni. Można grać 1 na 1 lub 2 na 2 i trzymać się prostej zasady, że lotka nie może spaść na ziemię. Bardziej ambitni mogą kupić zestaw do wyznaczania linii boiska, który nieco utrudni sprawę, bo ograniczy teren gry. Są też zestawy z siatką, którą można zawiesić na dołączonych słupkach. Pole do gry ma kształt prostokąta o wymiarach 13,4 x 6,1 m, a siatka jest wieszana na wysokości 155 cm. Podczas serwisu gracze stoją po przekątnej, nie można odrywać stóp od boiska, a lotka musi znaleźć się poniżej wysokości talii serwującego. Oczywiście lotka nie może dotknąć siatki. Oczywiście nie musicie grać na poważnie i do zabawy wystarczą już same rakietki i lotki.

Bule i świnka – czyli petanka

Petanque to nazwa gry, która polega na rzucaniu metalowych kul (tzw. bule) jak najbliżej celu, którym jest tzw. świnka. Nie jest to jednak prawdziwe ani sztuczne zwierzę, tylko mała piłeczka wykonana z drewna lub plastiku. Sport ten jest szczególnie popularny we Francji, Belgii i Hiszpanii. Nie wymaga specjalnych przygotowań i można w niego grać dosłownie wszędzie.

Jakie są zasady gry? Do zabawy służą kule z metalu, których średnica wynosi od 70,5 do 80 mm, a waga mieści się w przedziale od 650 do 800 g. W grze chodzi o to, by umieścić swoje bule jak najbliżej świnki. Zasady dopuszczają uderzanie w bule przeciwnika, a nawet przesunięcie świnki swoją bulą. Jeżeli chcecie grać zgodnie z obowiązującymi zasadami, to pole do gry powinno mieć 15 m długości i 4 m szerokości.

Rzuty są wykonywane z okręgu o średnicy 50 cm. Obie stopy muszą dotykać podłoża i znajdować się wewnątrz okręgu. Zawodnik ma maksymalnie minutę na wykonanie rzutu. Można grać w systemie 1 na 1, 2 na 2 i 3 na 3. Punkty są liczone według tego, ile kul znajduje się przy śwince. Partia kończy się po zdobyciu 13 punktów przez jedną ze stron.

Źródło artykułu:WP Kobieta