Tapety na jedną ścianę do salonu – najpiękniejsze wzory

Tapety na jedną ścianę do salonu – najpiękniejsze wzory

Tapety na jedną ścianę do salonu – najpiękniejsze wzory
Źródło zdjęć: © Instagram.com | @papermint_paris
14.12.2018 15:40, aktualizacja: 17.12.2018 10:16

Połyskujące ornamenty, artystyczne kompozycje kwiatowe czy motywy geometryczne? Tapety na jedną ścianę do salonu mają potencjał, który w nowoczesnych wnętrzach można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Przedstawiamy inspirujące wzory i najmodniejsze kolory tapet.

Tapety na jedną ścianę – dawna moda w nowym wydaniu

Tapety na jedną ścianę w salonach i innych nowocześnie urządzonych wnętrzach są wybierane znacznie częściej aniżeli pokrycia na wszystkich ścianach, kojarzące się z dawno już minioną modą. Pozwalają na wyodrębnienie najważniejszej strefy funkcjonalnej (najczęściej wypoczynkowej) oraz na wykorzystanie odważnych motywów zdobniczych, które dzięki temu, że pokrywają małą powierzchnię, nie przytłaczają wnętrza i nie pomniejszają go optycznie. Tapety na jedną ścianę do salonu, połączone z modnymi kolorami farb pokojowych, rozbudzają aranżacyjną kreatywność i mogą zostać wykorzystane nawet w pomieszczeniach o małym metrażu. Stanowią oryginalne tło dla zawieszonych na ścianie luster czy obrazów. Można je wykorzystać również do udekorowania przestrzeni wokół kominka czy szafki RTV.

Tapety na jedną ścianę do salonu a style wnętrz

Tapety ścienne występują w tylu rozmaitych wzorach, że bez trudu da się je uczynić bazowymi elementami aranżacji we wszystkich popularnych stylach wnętrzarskich. Imponujące fizelinowe tapety z brokatem są wprost stworzone do eleganckich salonów w stylu glamour. Ponieważ połyskujące drobinki odbijają światło, brokatowe tapety korzystnie wpływają na wrażenie przestrzeni, a przy tym sprawiają, że wnętrze wydaje się okazałe. Lśnią złotem lub srebrem, mimo że w salonie nie ma kosztowności. Podobnie działają matowe tapety z lustrzanymi wzorami – ornamentowymi lub geometrycznymi.

Obraz
© Instagram.com | @jabisod

Tapety na jedną ścianę do salonu są genialnym rozwiązaniem również dla tych, którym marzy się wprowadzenie aranżacji w stylu rustykalnym lub industrialnym bez ponoszenia dużych kosztów związanych z wykończeniem ścian drewnem czy kamieniem dekoracyjnym. Modne fototapety potrafią doskonale imitować naturalne materiały. Dzięki nim można mieć ścianę wyglądającą, jakby była pokryta deskami albo cegłą, lecz niewymagającą żadnej specjalnej pielęgnacji.

Obraz
© Instagram.com | @effeline

Tropikalne tapety na jedną ścianę do salonu

W tym sezonie rekordy popularności biją tropikalne tapety na jedną ścianę do salonu. Są to kolorowe okleiny zdobione wzorem, który nawiązuje do świata egzotyki. Pojawiają się na nich pełne zieleni kompozycje z liści palmowych i innych osobliwych roślin (takich jak plumeria, kaladium, rajski ptak), soczyste owoce (zwłaszcza ananasy), jak również majestatyczne różowe flamingi i biało-czarne tukany. Tropikalne tapety do salonu, nawet jeśli występują w nieco przygaszonej kolorystyce, która wpisuje się w najnowsze trendy, sprawiają, że wnętrze staje się energetyczne i przybliża perspektywę wakacyjnego leniuchowania gdzieś na drugim końcu świata.

Obraz
© Instagram.com | @effeline

Kwiatowe tapety na jedną ścianę do salonu

Zawsze na topie są kwiatowe tapety na jedną ścianę do salonu. To one królowały niegdyś w pałacowych wnętrzach. Do dziś chętnie łączy się je z finezyjnymi elementami sztukaterii czy boazerią sięgającą do 1/2 lub 1/3 wysokości ściany. Delikatne drobne kwiaty sprawdzają się w romantycznych salonach z meblami w stylu prowansalskim, natomiast pokaźne, rozłożyste pęki na czarnym lub innym ciemnym to domena modern glamour. Modne tapety z kwiatami nawiązują wzornictwem do grafiki i malarstwa. Jedne pokrycia ścienne przypominają ryciny, inne zaś obrazy malowane farbami bądź pastelowe rysunki. Takie tapety są czymś więcej niż rodzajami wykończenia – to małe dzieła sztuki, z powodzeniem zastępujące obrazy.

Obraz
© Instagram.com | @papermint_paris

Geometryczne tapety na jedną ścianę do salonu

Do wielkich modowych powrotów trzeb również zaliczyć geometryczne tapety ścienne, które sprawdzają się szczególnie w reprezentacyjnymi miejscu, czyli właśnie w salonie. Takie pokrycia kojarzą się ze stylem art déco, który swój rozkwit przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym.

Obraz
© Instagram.com | @sorsdecorcenter,@effeline

Dziś tapety w koła, trójkąty i romby stają się najczęściej elementami minimalistycznych aranżacji z odrobiną skandynawskiego klimatu, bo to właśnie dla dalekiej i chłodnej północy charakterystyczne są dodatki do domu (dywany, pledy, poszewki na poduszki) zdobione wzorami geometrycznymi. Tapety na jedną ścianę do salonu, które wpisują się w tą stylistykę, występują przeważnie w kolorze czarno-białym lub biało-szarym.

Tapety z krajobrazem na jedną ścianę do salonu

Nowe technologie sprawiły, że od dawna już można cieszyć się nie tylko klasycznymi tapetami, lecz także fototapetami z realistycznym nadrukiem wykonanym w technologii 4K. Takie pokrycia są wprost stworzone do ozdobienia jednej ściany, by – patrząc na nią – można było poczuć się jak na szczycie góry czy pośród zamglonego lasu. Fototapety na jedną ścianę do salonu bardzo dobrze sprawdzają, kiedy metraż pomieszczenia jest na tyle duży, by zdjęcie bez problemu dawało się objąć wzorkiem i nie zostało przesłonięte przez żadne meble. Wbrew pozorom, te nowoczesne tapety ścienne nadają się do wykorzystania nie tylko w salonie, lecz także w sypialni, kuchni, a po zalaminowaniu nawet w łazience.

Obraz
© Instagram.com | @rebelwalls,@photowall_sweden,@effeline