Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
30-05-2014 12:35

Targira 2014 w duchu księżnej Daisy

Wystawa klejnotów, będących replikami biżuterii księżnej Daisy von Pless, będzie w tym roku największym wydarzeniem V Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Fundacja Księżnej Daisy von Pless z Wałbrzycha została zaproszona do współorganizacji festiwalu.

Targira 2014 w duchu księżnej DaisyŹródło: Materiały prasowe
d4j6y1m
d4j6y1m

Wystawa klejnotów, będących replikami biżuterii księżnej Daisy von Pless, będzie w tym roku największym wydarzeniem V Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Fundacja Księżnej Daisy von Pless z Wałbrzycha została zaproszona do współorganizacji festiwalu.

Te wyjątkowe arcydzieła sztuki jubilerskiej ozdabiały jedną z najpiękniejszych księżniczek europejskich dworów przełomu XIX i XX wieku. Wplecione w srebrne i złote osnowy naturalne perły i ametysty były ulubioną ozdobą strojów księżnej. Do dziś krąży wiele legend na temat jej biżuterii. Na wystawie będzie więc można podziwiać wiernie odtworzone najpiękniejsze garnitury jubilerskie, znane z licznych pamiątek i zdjęć Daisy.

Autorką replik wykonanych z najszlachetniejszych metali i kamieni jest jedna z najlepszych jubilerów-złotników w Polsce. To Iwona Lis-Filipczyk, pierwsza kobieta, która otrzymała w naszym kraju tytuł Złotnika roku 2012. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień złotniczych w kraju. Posiadaczka honorowego tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego, członek Komisji Złotniczo-Jubilerskiej przy Związku Rzemiosła Polskiego. Swoją pracownię i galerię „Gold Fox” prowadzi w Chorzowie od 1989 roku. Specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii złotej i srebrnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na unikatową biżuterię do sukien ślubnych i wieczorowych.

d4j6y1m

Opowieści o księżnej Daisy

W pobliżu wystawy klejnotów Daisy będzie można wysłuchać niezwykłych opowieści o życiu najbardziej znanej księżniczki Europy przełomu XIX i XX wieku. O tamtym świecie, który już nie wróci, opowiedzą Mateusz Mykytyszyn i Magdalena Woch z zarządu Fundacji Księżnej Daisy, którzy od kilku lat gromadzą nie tylko pamiątki po księżnej, ale również zbierają wszelkie informacje na jej temat.

Prelekcje będą się odbywać w sobotę i niedzielę w godzinach 11.30 i 14.30. Dla wszystkich zainteresowanych życiem arystokracji, ich zabawach, tajemnicach i problemach to niebywała okazja do zdobycia nigdzie nie publikowanych wiadomości z tego zakresu. Będą również do nabycia pamiętniki Daisy.

Inspiracje na jedwabiu

„Inspiracje na jedwabiu” to niezwykle interesujące warsztaty przeznaczone głównie dla kreatywnych osób, zarówno tych, stawiających pierwsze kroki w malarstwie, jak i tych bardziej zaawansowanych, szukających nowego podejścia do malowania, pragnących poznać lub poszerzyć swój warsztat. Podczas zajęć prowadząca - Teresa Anniuk-Gulak /studentka Akademii Sztuki w Saltzburgu/ - zaprezentuje nowatorskie spojrzenie począwszy od poznania technik, poprzez dobór kolorów, aż do utrwalenia malowidła na naturalnym jedwabiu. Namacalnym efektem zajęć będą własnoręcznie wykonane malowane chusty, gawroszki i jedwabne szale, które staną się własnością ich autorów. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach.

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego to kolejna atrakcja Targiry 2014. Fotograficy z Wałbrzycha zaprezentują trzy bloki wystawowe, na których pokażą swój kunszt i pochwalą się swymi dotychczasowymi osiągnięciami. Odkryją przed festiwalową publicznością tematy, które są myślą przewodnią i sposobem osobistej oceny otaczającej nas rzeczywistości. To dowód na to, że fotografia nie koniecznie może być tylko zabawą, ale także prawdziwą sztuką, odkrywającą w właściwy sobie sposób otaczający nas świat. Pierwszy blok wystawowy to zbiorowa wystawa PIĄTKA WKF, drugi SOLOGRAFIA autorstwa Artura Żaka i trzeci BEZ TYTUŁU Teresy Anniuk-Gulak.

d4j6y1m

Wystawcy

W Festiwalu biorą udział artyści i rzemieślnicy z całej Polski. Wśród wystawców na szczególną uwagę zasługują: Studio Borowscy – najsłynniejsi na świecie polscy artyści tworzący w szkle, Franciszek Wiegand jeden z niewielu zegarmistrzów, którzy własnoręcznie wykonują w całości zegary – twórca i konstruktor zegara astronomicznego, Adam Gołemboski - witrażysta z Poznania, członek zarządu Związku Rzemiosła Polskiego oraz prezes Związku Bractw Kurkowychw Polsce, Iwona Lis-Filipczyk – złotnik roku 2012 w Polsce, członek komisji złotniczo-jubilerskiej przy ZRP. Są to także wystawcy, którzy biorą udział w najważniejszych targach sztuki w kraju, m.in. w Warszawie , Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie. Można również na Targirze podziwiać prace z zakresu malarstwa, rzeźby, ceramiki, metaloplastyki, biżuterii, modniarstwa, meblarstwa, rusznikarstwa itp.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira założone w 2009 roku przez jej obecnego prezesa dr Janusza Kujata, a jego ideą promocja polskiej sztuki i rzemiosła oraz promocja regionu wałbrzyskiego. - Staramy się nie tylko pokazywać sztukę, poszczególnych artystów /jednym z wymogów Festiwalu jest ich osobista obecność/, ale również uczyć młodzież podstaw rzemiosła i sztuki. Chcemy także poprzez to zachęcić do podjęcia wysiłku twórczego, także w ramach zabawy międzypokoleniowej. Targira to także wystawy, pokazy i seminaria z zakresu historii i rzemiosła w Polsce – mówi dr Janusz Kujat.

Podczas imprezy odbywają się konkursy. Najważniejszy to Grand Prix, w którym publiczność głosuje na najlepsze dzieła zgłoszone do konkursu. Drugi pt. Art.-Nobilium, skierowany jest do rzemieślników starających się o uzyskanie honorowego tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego. Na Targirze wystawiają się zarówno światowej sławy artyści, ale także najmłodsi adepci. To studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, studenci Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania z Wrocławia, a w tym roku zapraszamy do udziału także licealistów z III LO ze Świdnicy, z klas artystycznych. W ramach festiwalu pragniemy stworzyć w międzypokoleniową platformę wymiany twórczej i pomóc tym samym początkującym artystom w odnalezieniu swojej drogi na rynku sztuki. Jest to możliwe dzięki temu, że w naszej imprezie muszą się osobiście pojawiać wyłącznie twórcy. Nie są dopuszczani ludzie, którzy handlują sztuką, chińskimi lub afrykańskimi „dziełami”. Takie podejście do idei tworzy niepowtarzalny klimat imprezy, niespotykany na
innych tego typu festiwalach, targach czy jarmarkach. Wszystko to w profesjonalnej zabudowie i na odpowiednim, wyselekcjonowanym poziomie artystycznym.

* V Festiwal Sztuki v Rzemiosła Targira Data: 13-15 czerwca 2014*
Organizator: Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira
Festiwal trwa w godzinach: piątek i sobota od 10.00 -18.00, niedziela 10.00-17.30
Miejsce: 13-15 czerwca 2014, Świebodzice, hala OSiR, ul. Mieszka Starego 6

d4j6y1m

* PROGRAM FESTIWALU SZTUKI v RZEMIOSŁA TARGIRA 2014 ŚWIEBODZICE 13-15 czerwca 2014*
13 czerwca piątek
godz. 11.00
•otwarcie hali dla publiczności,
•rozpoczęcie konkursu „Art-Nobilium”,
•rozpoczęcie konkursu Grand Prix Targira 2014,
•otwarcie "Plenerowej Akademii Sztuki"; w programie: warsztaty z podstaw witrażownictwa i metaloplastyki, gliny ceramicznej oraz podstaw tworzenia biżuterii.
godz. 12.30
•uroczyste otwarcie Festiwalu, występ wokalny dzieci i młodzieży z MDK Świebodzice pod kierunkiem Wiktora Wawrzkowicza, otwarcie wystawy „Klejnoty Daisy von Pless”, otwarcie wystawy fotograficznej WKF z Wałbrzycha,
•rozstrzygnięcie konkursu „Art-Nobilium” oraz wręczenie nagród.
godz. 14.00
•rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” — zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu — grupa 1.
godz. 18.00
•zakończenie zajęć z malowania na naturalnym jedwabiu oraz zamknięcie pierwszego dnia Festiwalu.

14 czerwca sobota
godz. 10.00
•otwarcie hali dla publiczności,
•otwarcie „Plenerowej Akademii Sztuki”; w programie: warsztaty z gliną ceramiczną, metaloplastyka, podstawy tworzenia biżuterii. godz. 11.30
•opowieści o Daisy — „Luksusowe życie Hochbergów” – Magdalena Woch – vice-prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 12.00
•rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” — zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu — grupa 2.
godz. 14.30
•opowieści o Daisy – „Pamiętniki księżnej Daisy von Pless”- – Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 18.00
•zakończenie zajęć z malowania na naturalnym jedwabiu oraz zamknięcie drugiego dnia Festiwalu.

15 czerwca niedziela
godz. 10.00
•otwarcie hali dla publiczności
godz. 11.30
•opowieści o Daisy — „Luksusowe życie Hochbergów”- Magdalena Woch – vice-prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 12.00
•rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” — zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu — grupa 3.
godz. 14.30
•opowieści o Daisy — „Pamiętniki księżnej Daisy von Pless” – Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 17.00
•zakończenie „Plenerowej Akademii Sztuki” i zajęć z malowania na jedwabiu,
•zamknięcie wystawy „Klejnoty księżnej Daisy” i wystawy fotograficznej.
godz. 17.05
•rozstrzygnięcie konkursu dla publiczności, rozdanie nagród rzeczowych. godz. 17.15
•ogłoszenie wyników Konkursu o Grand Prix Targira 2014 i wręczenie nagród. godz. 17.30
•uroczyste zamknięcie Festiwalu Targira 2014.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonywania zmian w programie.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)
d4j6y1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j6y1m