GotowaniePrzepisyTego nie wiesz o pieprzu

Tego nie wiesz o pieprzu

Tego nie wiesz o pieprzu
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Znany jako aromatyczna i ostra przyprawa. Oprócz walorów kulinarnych, pieprz czarny ma cenne właściwości lecznicze

Pieprz czarny - pochodzi z Indii, pieprz kolorowy (zielony, czerwony) - to tylko nie w pełni dojrzałe i nie tak wyraziste w smaku jego wcześniejsze postaci. Pieprz biały - jest jedynie obrany z czarnej skórki.

Od dawna znane były przeciwzapalne i odkażające właściwości pieprzu. Dzięki swoim składnikom (m.in. magnez, żelazo, wapń, a nawet błonnik oraz fenole, będące silnym antyoksydantem) dodany do potraw nie tylko poprawia ich smak, ale także wykazuje działanie lecznicze.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Wzmacnia i odchudza

Obraz
© 123RF.COM

Czarny pieprz pobudza przemianę materii w organizmie. Naukowcy z Seulu przeprowadzili badania na Uniwersytecie Sejong, z których wynika, że piperyna ingeruje w działanie genów odpowiedzialnych za powstawanie nowych komórek tłuszczowych. Ale uwaga - pieprz działa tu dość przewrotnie, bo pobudza wydzielanie soków trawiennych, co zwiększa apetyt. Dzięki piperynie zawartej w czarnych ziarenkach lepiej też wchłaniamy z pokarmu witaminy z grupy B, selen i beta-karoten.

Jak wynika z badań, osoby, które codziennie spożywają czarny pieprz, deklarują osłabione nasilenie problemów żołądkowych. Spo­ży­wa­nie pie­przu (np. w po­sta­ci na­pa­ru, może być z do­dat­kiem mięty) po­bu­dza wy­dzie­la­nie soku żo­łąd­ko­we­go i uła­twia wchła­nia­nie mlecz­ka po­kar­mo­we­go z jelit do krwi.

Odznacza się także naturalnymi właściwościami wzmacniającymi działanie antybiotyku. Zawiera witaminę C i wspomaga zwalczanie szkodliwych działań wolnych rodników.

2 / 6

Profilaktycznie na raka

Obraz
© 123RF.COM

Pieprz dzia­ła roz­kur­czo­wo i ob­ni­ża ci­śnie­nie tęt­ni­cze, do­tle­nia tkan­ki. Łagodzi wzdęcia, dezynfekuje drogi moczowe, pomaga zwalczyć stany zapalne (np. przyzębia), a nawet redukuje odczuwanie bólu.

Jeśli zależy ci na profilaktyce nowotworowej, sporządź pastę z kurkumy, oliwy i pieprzu - i dodawaj ją codziennie do potraw. Pieprz (a właściwie sama piperyna), jak odkryli naukowcy, wzmacnia aż tysiąckrotnie działanie kurkumy, a w przypadku zachorowania na raka zwiększa działanie chemioterapii, niszcząc komórki nowotworowe.

3 / 6

Pieprzny antydepresant

Obraz
© 123RF.COM

Czarny pieprz to naturalny środek łagodzący objawy depresji. Zawarta w nim piperyna, czyli alkaloid piperydynowy, działa jako antydepresant i stymuluje system nerwowy. Wpływa też na poprawę zdolności poznawczych.

4 / 6

Działa przeciwbólowo

Obraz
© 123RF.COM

Sto­so­wa­ny miej­sco­wo wy­ka­zu­je dzia­ła­nie znie­czu­la­ją­ce. Uwaga, może po­wo­do­wać za­czer­wie­nie­nie i po­draż­nie­nie skóry.

Ole­jek pie­przo­wy sto­so­wa­ny ze­wnętrz­nie przy­no­si ulgę w sta­nach za­pal­nych, w do­le­gli­wo­ściach reu­ma­tycz­nych.

5 / 6

Leczy cellulit i likwiduje przebarwienia

Obraz
© 123RF.COM

Ponieważ czarny pieprz zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, chroni skórę przed objawami przedwczesnego starzenia się. Składniki przyprawy pomagają zapobiec powstawaniu zmarszczek i ciemnych plam. Pieprz jest tak skuteczny w odmładzaniu, jak najdroższe kosmetyki.

W kosmetyce, ekstrakt z pieprzu stosowany w bardzo małych ilościach zwiększa penetrację i przyswajalność przez skórę cennych składników aktywnych, które z natury ciężko wprowadzić do głębszych warstw skóry.

Czarny, świeżo zmielony pobudza i zwiększa ukrwienie skóry, co wspomaga wchłanianie cennych składników z kosmetyków. Leczy cellulit i likwiduje przebarwienia. Dodaj łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu do antycelullitowego peelingu. Kąpiel z czarnym pieprzem rozgrzeje w zimne dni.

6 / 6

Pomaga pozbyć się łupieżu

Obraz
© 123RF.COM

Czarny pieprz jest pomocny przy leczeniu rozmaitych chorób, do których rozwoju przyczyniają się bakterie.
Odnotowano, że daje dobre efekty w walce z kolkami, zaparciami, czy biegunkami.

Dzięki wspomnianym już antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom pieprz pomaga pozbyć się łupieżu. Wystarczy łyżkę zmielonego czarnego pieprzu dodać do jogurtu naturalnego i taką mieszankę nałożyć na głowę pozostawiając na trzydzieści minut.
Po tym czasie należy dobrze spłukać skórę głowy. Z umyciem głowy szamponem należy poczekać do następnego dnia.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)