Blisko ludziTen sygnał to wołanie o pomoc. Można go zrobić dyskretnie i niepostrzeżenie

Ten sygnał to wołanie o pomoc. Można go zrobić dyskretnie i niepostrzeżenie

Ten sygnał to wołanie o pomoc. Można go zrobić dyskretnie i niepostrzeżenie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska
15.06.2020 09:53, aktualizacja: 15.06.2020 12:28

Widzisz? Reaguj. Kanadyjska organizacja wypromowała dyskretny sygnał, który można zastosować w trakcie wideo rozmowy z bliską osobą. Ten gest pozwoli ofiarom przemocy, bez użycia słów, poprosić o pomoc.

Ofiary przemocy domowej często podlegają ścisłej kontroli swoich oprawców. Za sprawą pandemii koronawirusa problem odizolowania się od sprawców przemocy się nasilił. Mimo że aktualnie w Polsce część obostrzeń związanych z epidemią zniesiono, nadal wiele osób pozostaje w kwarantannie domowej, czy pracuje zdalnie, nie mając możliwości wyjścia z domu. Niektóre organizacje kobiece wypracowują subtelne sygnały, znaki, gesty, których można użyć w trakcie rozmowy na wideoczacie, aby ułatwić wołanie o pomoc.

Nieme wołanie o pomoc

Między innymi kanadyjska organizacja Canadian Women's Foundation opracowała w ostatnim czasie dyskretny gest, który pozwoli zasygnalizować, że jest się ofiarą przemocy. Gest nie zostawia śladów, to nieme wołanie o pomoc. Jak wygląda ten znak? Chodzi o zaciśnięcie kciuka na otwartej dłoni. Można to zrobić niepostrzeżenie, kontynuując przy tym zwykłą rozmowę. Organizacja stworzyła na potrzeby kampanii specjalny filmik, który pokazuje, jak wykonać "sygnał pomocy".

Jak pomóc ofierze przemocy?

Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Kantar, na zlecenie ministerstwa rodziny wynika, że aż 57 proc. Polaków doświadczyło w swoim życiu jednej z form przemocy: psychicznej, fizycznej, ekonomicznej lub seksualnej. Przy tym 72 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że prawo niedostatecznie chroni ofiary przemocy w rodzinie.

Jeżeli jesteśmy świadkami przemocy bezzwłocznie powinniśmy reagować. Najlepiej skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, takimi jak:
• Centrum Praw Kobiet 600-07-07-17
• Niebieska Linia 800-12-00-02
• Feminoteka 888-88-33-88

Można również po prostu zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Jeżeli jesteśmy ofiarami przemocy, możemy umówić się z zaufaną osobą na własny, subtelny znak, który będzie oznaczał wołanie o pomoc.

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także