UrodaTo nie pryszcze! Kaszaki i prosaki, czyli grudki na twarzy

To nie pryszcze! Kaszaki i prosaki, czyli grudki na twarzy

Czasem na skórze twarzy lub w innych miejscach ciała mogą pojawiać się krosty i grudki, które przywodzą na myśl pryszcze, ale w rzeczywistości są innym rodzajem wykwitu skórnego. Mowa tu o kaszakach, które mogą urosnąć do znacznych rozmiarów, i prosakach, a więc drobnych, twardych grudkach.

To nie pryszcze! Kaszaki i prosaki, czyli grudki na twarzy
Źródło zdjęć: © iStock.com
Marlena Kostyńska

26.06.2018 | aktual.: 30.07.2018 16:51

Kaszaki i prosaki – rozróżnienie

Kaszaki i prosaki to wykwity skórne o zupełnie innym charakterze, aczkolwiek jedne i drugie mogą pojawiać się na twarzy, powiekach, pod oczami, na skórze głowy i tułowia, a także w okolicach intymnych (na mosznie czy wargach sromowych większych).

Kaszaki to zmiany w formie torbieli kształtującej się przy mieszkach włosowych lub ujściu gruczołów łojowych. Ich powstawanie może być skutkiem zaczopowania kanalika gruczołu. W powstałej torbieli może rozwinąć się infekcja, co prowadzi do gromadzenia się wewnątrz kaszaka ropy. Chociaż kaszaki miewają ledwie kilka milimetrów, to czasem ich średnica sięga kilka centymetrów.

Prosaki to grudki, które mają zupełnie inny charakter niż kaszaki czy pryszcze – mają formę twardych i drobnych kuleczek (białych lub żółtych), które wyglądem mogą przypominać trądzik, ale są twarde i nie zawierają treści ropnej. Nie da się więc ich wycisnąć. Powstawanie prosaków to wynik rogowacenia mieszków włosowych, co prowadzi do powstawania grudek, często po kilka w niewielkim oddaleniu od siebie. Naturalne są prosaki u niemowląt, ale w dalszych etapach życia pojawiają się niezależnie od wieku.

Pamiętajmy, że jedną z przyczyn powstawania prosaków i kaszaków może być nieodpowiednia i niedokładna pielęgnacja skóry. Niezwykle ważne jest więc regularne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka.

Usuwanie kaszaków

Leczenie kaszaków wymaga ostrożności, a samodzielne zabiegi, takie jak próba usunięcia zawartości torbieli, mogą doprowadzić do powstania dalszych infekcji i nieestetycznych blizn. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, możemy powstrzymać wzrost kaszaka domowym sposobem – okładami ze skrzypu. Napar z liści skrzypu działa ściągająco i reguluje pracę gruczołów łojowych, należy więc przygotować kompres i robić z niego okłady aż do wyleczenia kaszaka. Jeśli skrzyp nie pomaga, pozostaje nam wizyta u lekarza, który wybierze odpowiednią metodę leczenia kaszaka. Może to być np. zabieg chirurgiczny czy krioterapia (wymrażanie).

Sprawdź aktualną ofertę kosmetyków do twarzy na WP radarOkazji.

Usuwanie prosaków

Chociaż prosaki nie są zmianą zapalną, nie powodują infekcji ani żadnych innych objawów (nie bolą ani nie swędzą), niektórzy chcą się ich pozbyć ze względów estetycznych. W takim wypadku mamy do wyborów kilka sposobów usuwania prosaków:

  • najprostsza metoda usuwania prosaków to nakłuwanie ich i usuwanie zawartości w sterylnych warunkach, by dokładnie oczyścić torbiel, uniknąć infekcji i zakażenia – dlatego też zabieg musi wykonać kosmetyczka lub dermatolog;
  • do usuwania prosaków wykorzystywane są też zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasów;
  • bezinwazyjna elektrokoagulacja, do której wykorzystywany jest wysokiej częstotliwości prąd elektryczny, to metoda, z której nie wolno korzystać osobom z pompą insulinową lub rozrusznikiem serca.
  • skuteczny jest też zabieg laserowy.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)