Nielegalne drzewo w Polsce. Nigdy nie sadź w ogrodzie

Nielegalne drzewo w Polsce. Nigdy nie sadź w ogrodzie

Bożodrzew gruczołowaty jest na liście roślin zakazanych
Bożodrzew gruczołowaty jest na liście roślin zakazanych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Iva Villi
21.03.2024 13:56, aktualizacja: 21.03.2024 14:25

Fani przydomowych ogródków marzą o kolorowych łąkach i zielonych trawnikach. Niektóre z ciekawie prezentujących się roślin mogą stanowić zagrożenie dla naszych portfeli oraz... wolności. Za ich posiadanie możemy trafić nawet do więzienia.

Jeżeli jesteśmy miłośnikami przyrody, z pewnością już czekamy na rozpoczęcie się sezonu ogrodniczego. Wówczas wrócimy na działki, aby zasadzić nowe kwitnące rośliny. Przy planowaniu nowych zasadzeń pamiętajmy, że niektóre gatunki mogą nam przynieść więcej kłopotów, niż korzyści. Co warto mieć na uwadze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz mieć maki w ogrodzie? Lepiej to przeczytaj

Zacznijmy od popularnych kwiatów, które cieszą nasze oczy radośnie czerwoną barwą. Mowa oczywiście o makach. Istnieją dwa gatunki tej popularnej rośliny, których posiadanie jest surowo zabronione. Mak lekarski lub niskomorfinowy, obok konopi z odmiany Cannabis L i Cannabis sativa L, to odmiany, za których posadzenie grozi grzywna do 5 tys. zł, a nawet... pozbawieniem wolności do trzech lat.

Jeżeli zauważymy, że jeden z powyższych gatunków zasiał się sam na naszej działce, koniecznie zadzwońmy do lokalnych służb, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Planujesz nowe zasadzenia? Miej tego świadomość

Choć Bożodrzew gruczołowaty to ciekawie prezentujące się drzewo, odradzamy posadzenie go w ogrodzie. Jest to bowiem inwazyjny gatunek, który może stanowić zagrożenie dla pozostałych roślin na naszej działce.

Co więcej, od 2004 roku jego wprowadzanie do środowiska jest ustawowo zabronione. Zaś od 2012 roku, jego import, prowadzenie hodowli, rozmnażanie, sprzedaż, czy w ogóle posiadanie wymaga specjalnego pozwolenia wydanego przez Generalnego Dyrektora Środowiska.

Na liście roślin zakazanych w Unii Europejskiej znalazł się również hiacynt wodny oraz barszcz perski. Unikajmy też rdestowców, dławisza okrągłolistnego oraz kolcolistu zachodniego. Ich zasadzenie grozi spędzeniem pięciu lat za kratkami lub karą w wysokości nawet miliona złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta