Storczyk obumiera? Jest na to genialny patent
Podlewanie roślin to banalna czynność. Chyba że chodzi o storczyka. Przelany, może obumrzeć. Wyjaśniamy, jak to zrobić, aby zapewnić roślinie dostateczną ilość wody.
07.08.2023 | aktual.: 07.08.2023 21:17
Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przez kilka miesięcy w roku cieszy nas swoimi niepowtarzalnymi kwiatami. Niestety, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze jest podlewanie. Wystarczy jeden błąd, żeby kwiat obumarł. Podpowiadamy, jak podlewać storczyka.
Czytaj także: Nie trzymaj w niej storczyka. Długo nie pożyje
Pielęgnacja storczyka krok po kroku
Uprawa storczyka różni się od uprawy każdej innej rośliny doniczkowej. Pierwsza różnica dotyczy samej doniczki. Storczyk powinien wzrastać w plastikowej, przezroczystej osłonce, która zapewni korzeniom stały dostęp do światła. Kolejna — gleby. Ziemia uniwersalna czy ziemia do roślin zielonych się nie nada, ponieważ jest za ciężka i może uszkodzić system korzeniowy. Najlepsza będzie taka, która jest lekka i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie, składająca się z torfu, włókna kokosowego i keramzytu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzecia i najważniejsza wiąże się z podlewaniem. Latem storczyk powinien być podlewany raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie, a jesienią i wiosną raz na 10 dni. Tak jest najbezpieczniej. Zdarza się, że kwiat daje nam sygnał, że potrzebuje nawodnienia. Jak to rozpoznać? Przyjrzyj się liściom. Jeśli lekko się zmarszczą, a korzenie zszarzeją, to znak, że trzeba jak najszybciej go podlać.
Jak prawidłowo podlewać storczyka?
Storczyki mają delikatny system korzeniowy, przez co są bardzo podatne na przelanie. Jednocześnie nie najlepiej znoszą przesuszenie. Czy istnieje jakiś "złoty środek"? Tak. To kąpiel wodna. Dzięki niej do korzeni dotrze odpowiednia ilość wody. Jak ją przeprowadzić? Wystarczy, że do niewielkiej miski wlejesz litr wody, a następnie, wstawisz do niej storczyka wraz z osłonką. Postaw go tak na kwadrans, a po tym czasie, odłóż roślinę z powrotem na stanowisko. Dla lepszych efektów raz w miesiącu dodaj do wody łyżeczkę soku z cytryny. Dodatek soku owocowego sprawi, że ziemia lekko się zakwasi, co pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl