Blisko ludziTo symbol ducha walki. Ukraińcy robią tatuaże z herbem kraju

To symbol ducha walki. Ukraińcy robią tatuaże z herbem kraju

Ukraińcy robią sobie tatuaże z herbem kraju
Ukraińcy robią sobie tatuaże z herbem kraju

03.05.2022 16:02, aktual.: 03.05.2022 16:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu Ukraińców i Ukrainek decyduje się obecnie na zrobienie sobie tatuażu, który ma być symbolem oporu oddającym ducha ich ojczyzny. Najczęściej wybór pada na herb Ukrainy. Tatuatorzy z Kijowa przekazują zarobione w ten sposób pieniądze na pomoc dla walczących z armią rosyjską.

W sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej zdjęć Ukraińców, którzy chwalą się nowymi tatuażami. Mają one wyrażać ich miłość do ojczyzny i zaangażowanie w walkę z Rosją. Najwięcej z nich powstaje w Kijowie, gdzie zebrała się grupa tatuatorów, wykonujących projekty oddające ducha Ukrainy. W ramach swojej działalności zbierają pieniądze na wsparcie działań wojennych.  

Grupa tatuatorów z Kijowa ma pełne ręce roboty

"Nigdy nie sądziłam, że przeżyję coś takiego. Moja babcia była dzieckiem wojny, ale jej historie wydawały się tak odległe. Ukrywanie się w piwnicy przed bombami nigdy nie było czymś, o czym myślałam, że może mi się przytrafić" – mówi w reportażu The Guardian tatuatorka Marika, która od początku wojny nie ruszyła się z Kijowa i sama ma na ramieniu koktajl Mołotowa. "Chciałam uchwycić ten moment" – dodała. 

Gdy rosyjskie wojska wycofały się z Kijowa, mieszkańcy zaczęli powoli wracać do stolicy. Lokalni tatuatorzy zauważyli, że rośnie zapotrzebowanie na sztukę, która oddałaby hołd tej tragedii, a zarazem symbolizowała ducha oporu. "Na początku wojny nie można było pracować, nie było klientów, bo nie było nawet jak się poruszać. Ale potem ludzie zaczęli pytać o tatuaże, więc zorganizowaliśmy to wydarzenie" – zrelacjonował The Guardian 34-letni Alexander, który tatuuje już od ponad 10 lat. 

Grupa tatuatorów zbiera się w nieczynnym nocnym klubie w niegdyś imprezowej dzielnicy Kijowa. Aby zrobić sobie tatuaż, wystarczy pokazać pokwitowanie darowizny. Chodzi bowiem o to, by wszystkie pieniądze zostały przekazane na wsparcie ukraińskiego wojska. Do tej pory zebrano ponad 100 tys. hrywien, czyli ponad 15 tys. zł. Tatuatorzy zapowiadają, że akcja będzie trwała, dokąd starczy im sił i będzie zainteresowanie ich usługami. 

Ukraińcy tatuują na ciele symbole patriotyczne

Mieszkańcy Ukrainy decydują się najczęściej na wytatuowanie sobie herbu Ukrainy, który przedstawia trójząb, symbolizujący suwerenność kraju. "Dwanaście osób chciało mieć na rękach ten sam tatuaż (ukraiński herb państwowy – przyp.red.). Przyszli do mnie, żeby zrobić sobie tatuaż w nocy, bo wtedy Rosjanie byli bardzo blisko Kijowa i wszystko było bardzo niebezpieczne. Jeden z nich miał 52 lata" – opowiedział Alexander.

Niektórzy proszą także o projekty z koktajlami Mołotowa czy innymi rodzajami broni. Osoby, które chcą delikatniejszy tatuaż patriotyczny, wybierają np. kształt tradycyjnego chleba wypiekanego w Ukrainie na specjalne okazje lub słonecznika – kwiatu narodowego. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.