Trening na rowerze stacjonarnym. Efekty jazdy na rowerku stacjonarnym
Jazda na rowerze stacjonarnym jest idealną opcją dla osób, które lubią wykonywać treningi cardio, a nie mają czasu lub chęci na wyjście na siłownię czy tradycyjne kolarstwo. Zakup rowerka stacjonarnego pozwala na wykonywanie treningów o dowolnej porze dnia, przy dowolnej muzyce czy ulubionym serialu. Jakie efekty niesie jazda na rowerze stacjonarnym?
05.12.2018 12:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na czym polega jazda na rowerze stacjonarnym?
Rower stacjonarny to przyrząd, który znacznie ułatwia wykonywanie treningów cardio. Jazda na rowerze stacjonarnym może odbywać się w różnym tempie, dzięki czemu znajduje się okazja do wykonywania ćwiczeń interwałowych.
Jazda na rowerze stacjonarnym jest idealnym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej, a także na rozgrzanie mięśni przed treningiem właściwym mięśni nóg. Na rower stacjonarny można się również przesiąść po intensywnym treningu i stopniowo zmniejszać prędkość pedałowania. Jest to sposób na wykonanie ważnego elementu treningu, czyli cool down nazywanego również wyciszaniem organizmu.
Na rowerze stacjonarnym można wykonywać treningi aerobowe i anaerobowe. Oba rodzaje treningów idealnie sprawdzą się w spalaniu podskórnej tkanki tłuszczowej.
Trening na rowerze stacjonarnym
Trening na rowerze stacjonarnym bez problemu można wykonać w warunkach domowych. Aby treningi były skuteczne, należy przygotować odpowiedni plan treningowy. Jazda na rowerze nie powinna odbywać się w trybie statycznym, ale interwałowym.
W treningach interwałowych na rowerze stacjonarnym należy pamiętać, że ćwiczenia muszą być krótkie, intensywne, dostosowane do możliwości organizmu oraz powtarzane regularnie według rozpisanego wcześniej planu. Osoby początkujące mogą zaplanować, że jazdę na rowerze stacjonarnym będą praktykowały 3 razy w tygodniu. Najlepiej, aby po każdym dniu treningowym następował dzień przerwy.
Jedna sesja treningowa w zależności od kondycji ćwiczącego, powinna trwać ok. 20-40 minut. Osoby niedoświadczenie w treningach na rowerze stacjonarnym powinny skonsultować swój plan treningowy z trenerem personalnym.
Rower stacjonarny a odchudzanie
Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym jest świetną metodą wspomagającą odchudzanie. Ćwiczenia interwałowe na rowerku stacjonarnym są krótsze od ćwiczeń wydolnościowych o ok. 80 prc., a przynoszą bardzo zbliżone efekty.
Trening na rowerze stacjonarnym pozwala spalić trzykrotnie więcej tłuszczu podskórnego w 15 tygodni niż przykładowo ćwiczenia aerobowe w 20 tygodni. Żeby ćwiczenia na rowerku stacjonarnym pomogły w odchudzaniu, najlepiej wykonywać je co drugi dzień.
Rower stacjonarny - efekty treningów
Efekty treningów na rowerku stacjonarnym są zadowalające, ale tylko wtedy, jeśli są wykonywane regularnie i to przynajmniej przez miesiąc. Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym przede wszystkim pozwalają na spalanie dużej liczby kalorii. Ćwiczenia pomagają także w rozbudowie i ukształtowaniu tkanki mięśniowej nóg.
Dzięki treningom na rowerze stacjonarnym zwiększa się wytrzymałość organizmu i znacznej poprawie ulega kondycja fizyczna. Poprawia się się także ukrwienie całego ciała, a szczególnie ukrwienie nóg, co z kolei przeciwdziała pojawianiu się cellulitu czy rozstępów.