Triki i dieta na dobry wzrok
Zmysł widzenia to nieodłączny element codziennego życia. Mimo to wiele osób zapomina o podstawowej pielęgnacji oczu. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że na dłużej cieszyć będzie zdrowymi oczami, bez potrzeby noszenia okularów czy szkieł kontaktowych.
Zmysł widzenia to nieodłączny element codziennego życia. Mimo to wiele osób zapomina o podstawowej pielęgnacji oczu. A jest to szczególnie ważne w dobie komputerów i innych urządzeń elektronicznych, które towarzyszą nam na każdym kroku, zarówno w pracy, jak i w domu. Warto zacząć od przeanalizowania chorób członków rodziny pod względem problemów z oczami. Wiedza o zdiagnozowanym astygmatyzmie, krótkowzroczności czy zwyrodnieniu plamki żółtej może pomóc wcześniej rozpocząć działania profilaktyczne i złagodzić skutki. Oprócz regularnych wizyt kontrolnych u okulisty (szczególnie w przypadku osób powyżej 45. roku życia), warto zastosować kilka wskazówek, które sprawią, że na dłużej cieszyć będziemy się zdrowymi oczami, bez potrzeby stałego noszenia okularów czy szkieł kontaktowych.
Regularnie ćwicz
Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby oczu. Badania wykazały powiązanie między siedzącym trybem życia i zwiększonym ryzykiem jaskry. Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin dowiedli, że osoby, które regularnie zażywały sportu o średnim natężeniu, były o 70 proc. mniej narażone na rozwój chorób zwyrodnieniowych oczu, w tym zwyrodnienia plamki żółtej.
Pilnuj wagi
Nadwaga oraz otyłość (zaliczane do chorób cywilizacyjnych) mogą znacznie wpływa na zdrowie oczu, nawet jeśli nie występują jakiekolwiek objawy lub dolegliwości. U osób z nadprogramowymi kilogramami częściej diagnozuje się zaćmę, samoistne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, wytrzeszcz oraz zapalenia tkanki okołogałkowej.
Nie nadwyrężaj oczu w pracy
Zawody, które łączą się z zasiadaniem przed ekrany monitorów to spore wyzwanie dla naszych oczu. Wpatrywanie się w nie nieustannie przez kilka godzin, to prosta droga do problemów zdrowotnych. Ważne, aby dostosować swoje miejsce pracy, prawidłowo ustawiając krzesło oraz monitor, a także pamiętać o regularnych przerwach - po każdych przepracowanych 2 godzinach obowiązkowo należy odpocząć kwadrans, kierując wzrok np. na zieloną roślinę. Można zaopatrzyć się również w krople do oczu dobrane przez lekarza, które uzupełnią niedobory łez, nawilżą rogówkę i spojówkę oka oraz wypłuczą zanieczyszczenia.
Noś okulary przeciwsłoneczne
Brak odpowiedniej ochrony oczu w postaci okularów przeciwsłonecznych może prowadzić nie tylko z czasowymi zaburzeniami zmysłu wzroku, ale w skrajnych przypadkach również do ślepoty. Z pewnością lepiej unikać kupowania okularów na ulicznym straganie czy promocji w supermarkecie. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej porady okulisty, który zaproponuj produkt z odpowiednimi atestami. Warto pamiętać również, że okulary przeciwsłoneczne nosimy nie tylko w upalne letnie dni, gdy żar leje się z nieba, ale również zimą, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu i są jeszcze mocniejsze.
Zadbaj o dietę
Zdrowe odżywianie jest niezbędne dla zdrowych oczu. Planując codzienny jadłospis warto wziąć pod uwagę produkty bogate w luteinę i witaminy. Znajdziemy je m.in. w zielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta. Regularna ich konsumpcja pomaga opóźnić i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy. Innym istotnym składnikiem, który możemy dostarczyć organizmowi wraz z jedzeniem jest omega-3. Kwas ten przyczynia się do zmniejszenia tendencji do suchości oczu, a jego optymalny poziom pomaga utrzymać zdrowsze oczy do późnej starości. Dlatego warto sięgać po tłuste ryby, takie jak makrela, tuńczyk i łosoś, które są smaczny źródłem kwasu* omega-3*. Dla zdrowych oczu, w naszej diecie powinien znaleźć się także cynk. W pierwiastek ten bogate są m.in. sery, mleko i drób.
Rzuć palenie
Badania pokazują, że tylko 15 proc. palaczy zdaje sobie sprawę, że palenia ma niekorzystny wpływ na zdrowie ich oczu. Lekarze ostrzegają jednak, że istnieje silny związek pomiędzy paleniem i rozwojem zaćmy oraz chorobami plamki żółtej. W rzeczywistości palacze są cztery razy bardziej narażeni na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej, a jednocześnie w ich przypadku metody leczenia mogą nie być tak skuteczne, jak u osób niepalących.
Kontroluj spożywany alkohol
Umiarkowane spożywanie alkoholu zaleca się dla utrzymania dobrego stanu zdrowia całego organizmu. Jednak warto wiedzieć, że nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu to zabójcze trio dla naszych oczu. Może prowadzić m.in. do toksycznej, postępującej neuropatii nerwu wzrokowego (zanik nerwu wzrokowego), a w konsekwencji powodować zaburzenia widzenia i uszkodzenia komórek nerwowych.
Nie ograniczaj się do oglądania TV
Zerkanie na ekran smartfona, tabletu czy oglądanie telewizji to współczesny sposób na relaks wielu osób. Niestety, w ten sposób nie dajemy szansy naszym oczom na odpoczynek. Podobnie, jak w pracy przed ekranem komputera należy pamiętać o przerwach. Można np. stosować zasadę "20/20/20", która polega na odrywaniu wzroku co 20 minut, patrzeniu na przedmiot oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów), przez co najmniej 20 sekund. Należy wprowadzić taki zwyczaj szczególnie jeśli zaobserwujemy zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, podrażnienie oczu, bóle głowy lub szyi i ból pleców.
Na podstawie independent.co.uk/mp/WP Kuchnia