Trzeci trymestr ciąży dobiega końca? Poznaj przebieg porodu naturalnego i sprawdź, jak się do niego przygotować!
Wydawać by się mogło, że 9 miesięcy to wystarczająco długi okres na przygotowanie się do ważnego wydarzenia, jakim jest poród i przyjście na świat dziecka. Jednak czas płynie szybko i nagle okazuje się, że termin rozwiązania coraz bliżej, a w głowie przyszłej mamy obawy przeplatają się z euforią i ekscytacją. To zupełnie naturalne! Ważne, żeby zdobyć wiedzę na temat przebiegu porodu i dobrze się do niego przygotować.
19.07.2019 18:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bądź świadoma swoich praw
W Polsce obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2018 roku, w którym zawarty został standard organizacyjny opieki okołoporodowej. Zamieszczone w nim prawa dotyczą opieki nad każdą kobietą będącą w ciąży, rodzącą oraz przebywającą w połogu, a także nad noworodkiem. Dokument ten obowiązuje wszystkie placówki medyczne i ma na celu poprawę opieki zarówno nad mamą, jak przychodzącym na świat maleństwem. Wspomniany standard to także źródło cennej wiedzy dla przyszłej mamy. Warto zagłębić się w jego treść nie tylko w ostatnim trymestrze ciąży, ale i wcześniej, aby od samego początku oczekiwań na maluszka znać swoje prawa jako przyszłej mamy!
Rejestracja rodzącej w szpitalu
Zanim ciężarna zostanie przyjęta na oddział położniczy, musi zostać zarejestrowana, a następnie skierowana do konkretnego oddziału. Przeprowadzane są wówczas badanie lekarskie i wywiad. Przed planowanym terminem porodu dobrze jest przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, które są przekazywane położnej przyjmującej rodzącą do szpitala. Wśród nich powinny się znaleźć:
• dokument tożsamości – np. dowód osobisty lub paszport,
• karta przebiegu ciąży,
• wyniki badań przeprowadzonych w okresie ciąży, w tym: grupa krwi (oryginał badania), HCV, HBS, WR, HIV, morfologia, toksoplazmoza, posiew z kanału szyjki macicy, mocz – badanie ogólne, cytomegalia, wszystkie wyniki badań USG i inne.
Przydatne będzie również spisanie na kartce nazwy, adresu i numeru NIP pracodawcy, numeru PESEL pacjentki, NIP pracodawcy ojca dziecka i dokładne dane osoby, którą należy powiadomić w razie zaistnienia takiej konieczności.
Czym jest plan porodu?
Ciężarne mają prawo sporządzić plan porodu, do którego powinna dostosować się placówka medyczna. Obejmuje on wszystkie elementy postępowania medycznego i wskazanie miejsca, gdzie urodzi się dziecko. Do planu dołączona powinna być dokumentacja medyczna. Kobiety w ciąży mają dowolność w wyborze miejsca porodu. Można więc urodzić w szpitalu albo poza nim, np. w warunkach domowych.
Przyszła mama nie zawsze jednak wie, jakie rozwiązanie w każdym z zagadnień będzie dla niej korzystniejsze. Warto więc na tym etapie skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem lub podczas przygotowania planu porodu poprosić o pomoc położną. Kompletny plan porodu powinien zawierać m.in. takie informacje, jak:
• oczekiwania wobec miejsca i warunków porodu,
• zalecenia dotyczące osoby towarzyszącej obecnej podczas porodu,
• zalecenia dotyczące przygotowania do porodu w szpitalu,
• życzenia dotyczące porodu w poszczególnych jego fazach, np. dotyczące znieczulenia i metod uśmierzania bólu,
• przebieg porodu,
• życzenia dotyczące wywołania i stymulacji porodu,
• życzenia dotyczące cesarskiego cięcia,
• życzenia dotyczące opieki po porodzie.
Należy mieć jedynie świadomość, że plan może być modyfikowany odpowiednio do sytuacji ciężarnej w trakcie opieki.
Przebieg porodu naturalnego
Poród wiąże się jednocześnie z jedną z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety, a z drugiej strony – z fizycznym wysiłkiem. To właśnie on, w połączeniu z odczuwanym przez rodzącą bólem, budzi niepokój przyszłej matki. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta jest inna i inaczej znosi dolegliwości bólowe. Są też skuteczne metody jego uśmierzania, ze znieczuleniem zewnątrzoponowym na czele.
Urodzenie dziecka jest wieloetapowym wydarzeniem – warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Przebieg porodu naturalnego zwykle obejmuje cztery główne fazy:
• I okres porodu, który liczony jest od pojawienia się pierwszych regularnych skurczów macicy powodujących rozwieranie szyjki macicy aż do jej pełnego rozwarcia,
• II okres porodu, tj. czas między całkowitym rozwarciem szyjki macicy a urodzeniem dziecka,
• III okres porodu, czyli czas rozpoczynający się po urodzeniu noworodka, który obejmuje oddzielenie oraz wydalenie popłodu (m.in. łożyska),
• IV okres porodu, który trwa około 2 godzin po oddzieleniu i wydaleniu popłodu.
Pojawienie się na świecie dziecka to bardzo ważny moment w życiu całej rodziny – warto więc zadbać o to, aby był on dobrym wspomnieniem. Pamiętaj, że jako ciężarna, rodząca i młoda matka, objęta jesteś zbiorem praw na mocy których powinnaś mieć możliwość skorzystania z m.in. wsparcia personelu oraz bliskiej osoby w tym wyjątkowym momencie!
Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.