Tuje nie znoszą takiego sąsiedztwa. Rujnuje je
Tuje, czyli żywotniki, należą do ulubionych roślin, z których tworzy się zielone szpalery żywopłotów. Mają swoje wymagania i preferencje dotyczące otoczenia. Będą rosły bujnie, jeśli nie posadzimy obok nich kilku roślin, których nie tolerują.
12.04.2024 | aktual.: 14.04.2024 10:57
Wiecznie zielone krzewy należą do rodziny cyprysowatych. Cieszą się dużą popularnością w ogrodnictwie ze względu na swoje liczne zalety i łatwość w uprawie. Można z nich stworzyć wspaniałe, gęste żywopłoty, dzięki którym skutecznie ochronimy się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Tuje nie są wymagające w pielęgnacji, ale mogą być podatne na niektóre choroby i szkodniki. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji, aby pięknie i zdrowo rosły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piękna i zdrowa tuja. Wymagania glebowe i stanowiskowe
Żywotniki są odporne na różne warunki uprawowe, wyrosną nawet na podłożu stosunkowo niskiej jakości, jednak dobrze zapewnić im przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę, która najlepiej im sprzyja. Preferują stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Nadają się nie tylko na żywopłoty, ale również atrakcyjne, zielone tło dla innych roślin, zwłaszcza ozdobnych. Jeżeli chcemy je w ten sposób wykorzystać, musimy wiedzieć, jakie sąsiedztwo sprzyja tujom, a jakie może im zaszkodzić.
Nieodpowiednie sąsiedztwo szkodzi. Uwaga na te rośliny
Tujom nie będzie sprzyjać bliskie sąsiedztwo gatunków preferujących środowisko zasadowe. W związku z tym nie należy sadzić blisko nich bukszpanów, cisów, budlei Dawida, fiołków alpejskich czy bardzo popularnej lawendy. Zasady pielęgnacji tych roślin wykluczają się nawzajem, dlatego praktyki, które będą służyć np. wspomnianej lawendzie, wpłyną niszcząco na zielone iglaki. Szczególnie niebezpieczne będzie wapnowanie podłoża, zabieg niszczący dla kwasolubnej tui.
Krzewy nie lubią też bezpośredniego sąsiedztwa chwastów, dlatego ziemię wokół nich należy ściółkować. Tymczasem szybko rozrastająca się lawenda może błyskawicznie przejąć dla siebie całe dostępne terytorium. Jeśli bardzo nam zależy, aby tak niepasujące do siebie rośliny jednak znalazły się blisko siebie, gatunki preferujące podłoże zasadowe możemy umieścić w donicach. Wtedy sobie nawzajem nie zaszkodzą.
Co posadzić blisko tui? Duży wybór gatunków
Na szczęście istnieje całe mnóstwo innych atrakcyjnych roślin, które będą się czuły dobrze w pobliżu tui. Muszą to być okazy preferujące podłoże lekko kwaśne (pH 5-6), które jest odpowiednie dla iglaków. W ich sąsiedztwie pięknie będą wyglądać berberysy, lilaki, karłowate odmiany świerków, jałowce czy ostrokrzewy. Bardzo atrakcyjne wizualnie będzie połączenie z magnoliami czy tawułami japońskimi.
W tym towarzystwie pięknie prezentują się również hortensje, rododendrony czy różne barwy róż rabatowych. Warto poeksperymentować z kolorowymi bylinami (begonie, floksy, jeżówki, krwawniki czy pysznogłówki). W tym przypadku musimy jednak pamiętać o odpowiednim naświetleniu. Kwiaty nie będą kwitły, jeśli znajdą się w cieniu tui.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!