FitnessTy też możesz być uzależniona od cukru. Sprawdź, czy masz te objawy

Ty też możesz być uzależniona od cukru. Sprawdź, czy masz te objawy

Nawet, jeśli nie słodzisz herbaty i nie jesz ciastek, możesz nieświadomie każdego dnia spożywać cukier ukryty w wielu produktach spożywczych. Co w tym złego? Cukier jest uzależniający, a jego spożywanie w dużych ilościach odbija się na naszym zdrowiu. Tymczasem symptomy uzależnienia nie tak łatwo rozpoznać.

Ty też możesz być uzależniona od cukru. Sprawdź, czy masz te objawy
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik

Wśród substancji, które uzależniają, najczęściej wymieniamy narkotyki, papierosy czy alkohol, rzadko włączając do tej grupy cukier. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia od dawna apeluje o ograniczenie codziennego spożycia cukru ze względu na negatywny wpływ, jaki jego nadmiar ma na nasz organizm - od problemów z uzębieniem czy otyłości zaczynając, na cukrzycy i innych chorobach kończąc.

O zgubnym wpływie spożywania nadmiernych ilości cukru pisał również w wydanej w 2016 roku książce "Cukier. Cichy zabójca. Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów” dr Richard Jacoby, członek Amerykańskiej Rady Chirurgii Pediatrycznej. Przekonywał tam, że spożywanie cukru działa na nasz mózg podobnie jak palenie papierosów czy nawet przyjmowanie takich narkotyków jak heroina, czy morfina. Innymi słowy, po jego spożyciu zaczynamy odczuwać przyjemność i domagamy się go więcej.

Uwolnienie się od uzależnienia od cukru dla wielu bywa trudne, ponieważ znajdziemy go w bardzo wielu produktach spożywczych, nie tylko w słodkich napojach czy słodyczach, ale również "zdrowych" płatkach śniadaniowych, jogurtach czy sokach owocowych.

Uzależnienie od cukru nie tak łatwo rozpoznać. Wśród objawów wskazuje się między innymi uczucie zmęczenia po posiłku, kiedy minie pobudzenie związane z jego spożyciem. Innymi oznakami uzależnienia są również problemy z koncentracją czy też zanieczyszczoną cerę. Do tego dochodzą symptomy takie, jak podczas uzależnienia od innych substancji – a więc złe samopoczucie na myśl o zrezygnowaniu z przekąski czy spożywanie go w jakiejś postaci, mimo że na przykład nie jesteśmy głodni.

Choć dieta Polaków powoli się poprawia, statystyki z kilku kolejnych lat pokazują, że wciąż jemy zdecydowanie za dużo cukru. Z danych GUS-u wynika, że w 2014 roku każdy mieszkaniec naszego kraju zjadł aż 44,3 kg cukru, ale w roku kolejnym już o niemal 4 kg mniej. Co optymistyczne, te same badania pokazują, że zamiast słodkich przekąsek coraz częściej sięgamy po owoce.

Dietetyczka Lorraine Kearney w rozmowie z brytyjskim "Daily Mail" podała jeden z naturalnych sposobów na poradzenie sobie z uzależnieniem od cukru. Zaleca dodawanie do posiłków cynamonu, który zmniejsza potrzebę spożywania cukru poprzez kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

O tym, jak trudno chociaż na jakiś czas rozstać się z cukrem w diecie, przekonała się nasza dziennikarka, Martyna Wojciechowska. Nie zjadła żadnego produktu zawierającego cukier przez tydzień i przekonała się na własnej skórze, jaki taka zmiana miała wpływ na jej samopoczucie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
dietacukieruzależnienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)