Trwa ładowanie...
d40l7x3

Udział w zgromadzeniach nie jest nielegalny? Policja działa w ramach represji

Od czasu zorganizowania Ogólnopolskiego Strajku Kobiet policja ciągle blokuje i zatrzymuje uczestników protestów. Jak się okazuje, zgromadzenia spontaniczne w czasie trwania epidemii nie są nielegalne. Co w takim razie z mandatami?
Share
W strajkach biorą udział tysiące manifestantów.
W strajkach biorą udział tysiące manifestantów.Źródło: AKPA
d40l7x3

Policja regularnie zatrzymuje protestujących i rozbija organizowane strajki. Funkcjonariusze ogłaszają przez megafon, że spontaniczne zgromadzenia w czasie epidemii są zdelegalizowane. Jak się okazuje, takie wiadomości są zupełnie nieprawdziwe.

Co z prawem do zgromadzeń?

Zgromadzenia pokojowe funkcjonują w każdym demokratycznym państwie, ale w pewnych sytuacjach prawo ich organizacji może podlegać pewnym ograniczeniom. Stan wyjątkowy/wojenny może ograniczać prawa do wolności zgromadzeń, ale już w przypadku stanu klęski żywiołowej takiego ograniczenia nie ma.

d40l7x3

Jak na razie obecna władza nie wprowadziła żadnego ze stanów nadzwyczajnych, które mogłyby pozwolić na wprowadzenie ograniczeń. Za to pojawił się bliżej niedookreślony stan epidemii, a na podstawie przepisów mówiących o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, władze wprowadziły rozporządzenia zakazujące zgromadzeń. Jednym z nowszych zapisów z 23 października, po ogłoszeniu wyroku TK, dozwoloną liczbę uczestników okrojono do 5 osób.

Przeczytaj: Kolejne urodziny Edyty Olszówki. Tym razem bardzo smutne 

Mandaty za udziały w protestach

Funkcjonariusze karzą protestujących mandatami m.in. za udział w zbiegowisku. Z kolei orzeczenia sądów masowo umarzają wnioski o ukaranie manifestantów, co oznacza, że ostatecznie policja przegrywa w starciu z sądem. Większość sądów zaznacza także, że ograniczenia nie mogą być wprowadzane dla zasady, lecz "mają wynikać bezpośrednio z troski o zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa" - czytamy na OKO.press.

d40l7x3

Dlaczego mandaty i wnioski o ukaranie w ogóle są wystawiane? Jak wyjaśnia w rozmowie z OKO.press mecenas Baszuk, funkcjonariusze mają prawdopodobnie po prostu polecenie, aby kierować takie wnioski. Może to być forma represji, zniechęcenia i utrudniania życia protestującym.

Sprawdź: Meghan i Harry ruszają z podcastami. Zapowiedzieli z kim będą rozmawiać

Zobacz także: Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach są małżeństwem od 8 lat. Muzyk bał się konfrontacji z jej rodzicami

Dr Grzesiowski o tym, że szczepionka nie może dać skutków ubocznych po latach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40l7x3

Podziel się opinią

Share
d40l7x3
d40l7x3