Ugryzł cię własny pies? Bardzo zły znak
Choć dla wielu osób pies może być najlepszym przyjacielem, nigdy nie powinno się zapominać, że jest to zwierzę, którego reakcji nie można być w stu procentach pewnym. Warto wiedzieć, co zrobić, gdy ugryzie nas nasz własny pupil.
27.06.2023 | aktual.: 27.06.2023 20:55
Współcześnie w wielu domach psy są traktowane jak członkowie rodziny. Niektórzy właściciele zapominają, że nie są ludźmi, a ich reakcje różnią się od naszych i mogą zaskakiwać, nawet jeśli sądzimy, że w pełni znamy swojego pupila.
Pewne zachowania wobec czworonoga lub nagłe i niespodziewane sytuacje mogą sprawić, że nasz zwierzak zareaguje w nieprzewidywalny sposób i np. ugryzie nie tylko obcego człowieka, ale i nas. Dobrze wiedzieć, co wtedy zrobić.
Ugryzł cię własny pies? O tym warto pamiętać
Psy mogą ugryźć z różnych przyczyn, nawet swojego właściciela. Zdarza się, że zrobią to przez przypadek np. w czasie zabawy. Jeśli nie było to celowe i pies szybko się zreflektował, być może nie ma powodów do niepokoju, warto jednak zapamiętać, co doprowadziło do takiej sytuacji, aby zareagować, gdy zacznie się powtarzać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli jednak delikatne podgryzienie w zabawie zmieniają się w częstsze ugryzienia połączone z szarpaniem lub gorsze, mocne ugryzienia, które ciężko przerwać - należy zwrócić na zwierzę szczególną uwagę i nie reagować nerwowo. Przede wszystkim nie wolno go bić, bo to może spotęgować agresję. Lepiej wykorzystać fakt, że po ataku przychodzi uspokojenie i wtedy najlepiej odizolować na pewien czas psa.
Koniecznie też trzeba się zastanowić, jakie czynniki mogły się pojawić w życiu psa w ostatnim czasie lub jakie błędy wychowawcze popełniliśmy i nastawić się na pracę z czworonogiem. Warto rozważyć kontakt z behawiorystą i weterynarzem, ponieważ czasem zmiana zachowania zwierzęcia może wynikać np. z rozwijającej się choroby.
Co zrobić, gdy pies nas zrani?
Jeśli po ataku okazuje się, że mamy na ciele ranę, bo pies zębami przerwał skórę, konieczne jest dokładne oczyszczenie rany. W jamie ustnej psa znajduje się wiele bakterii i drobnoustrojów, które mogą spowodować zakażenie.
Jeśli rana jest głęboka, niezbędna może się okazać pomoc lekarska i przyjęcie zastrzyku przeciwtężcowego. W przypadku, gdy zaatakuje nas nasz własny pies, zwykle wiadomo, czy ma komplet szczepień. Jeśli tak, nie trzeba zwierzęcia oddawać na obserwację, jednak konieczna będzie konsultacja ze specjalistą i poszukanie przyczyny takiego zachowania.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl