Unikaj tego napoju. Przyciąga komary jak magnes

Co przyciąga komary?
Co przyciąga komary?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Wirestock

12.06.2024 14:17, aktual.: 12.06.2024 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na komary w pełni, a na przełomie czerwca i lipca będzie ich najwięcej. Masz wrażenie, że kąsają cię częściej niż innych? To może być sprawka napoju, po który tak często sięgamy latem.

Komary to niewielkie owady z rzędu muchówek. Na całym świecie występuje aż 3,5 tys. różnych gatunków, które różnią się od siebie wyglądem i wielkością. Samce żywią się nektarem kwiatów, a samice krwią ssaków i ptaków.

Co przyciąga komary? Owady zdają się na swój węch. Przepadają za zapachem dwutlenku węgla, kwasu mlekowego, potu, a także napoju, który towarzyszy nam na wielu letnich imprezach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unikaj tego napoju. Przyciąga komary jak magnes

Najnowsze badania opublikowane na portalu chip.de wykazały, że owady przepadają za krwią, w której krąży… alkohol, a dokładniej, piwo. W eksperymencie brało udział 12 mężczyzn w wieku 20-58, 24-letnia kobieta oraz 30-letni mężczyzna wyznaczony jako "osoba kontrolna".

W trakcie badania wzięto pod uwagę czynniki takie jak temperatura ciała, wydzielanie potu oraz ilość alkoholu we krwi. Po wstępnej analizie uczestnicy zostali poproszeni o wypicie kufla piwa o 5,5 proc. zawartości etanolu. Okazało się, że komary chętniej siadały na osobach, które wypiły piwo niż na tych, które zrezygnowały z trunku. Wniosek nasuwa się sam — jeśli chcesz uniknąć ukąszenia, unikaj alkoholu.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Komary wolą kobiety

Komarzyce starannie selekcjonują swoje ofiary. W trakcie poszukiwań kierują się przede wszystkim zapachem. Niektóre aromaty je odstraszają, podczas gdy inne przyciągają. Owady bezbłędnie wyczuwają zwiększone stężenie dwutlenku węgla, potu i kwasu mlekowego. Z tego powodu najczęściej atakują dzieci, sportowców oraz kobiety ciężarne, a także te w trakcie owulacji.

"Płeć piękna jest bardziej doceniana przez samice komarów. Na to nakładają się sprawy ubioru: ciemniejsze ubrania szybciej nagrzewają się w słońcu, i tak ubrane osoby są szybciej wykrywane przez komarzyce. Nawet drobne różnice w temperaturze ciała – czyli coś dla nas niemal niewykrywalnego, jest szybko dostrzegane przez komary" - wyjaśnił niegdyś prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Ekspert dodał, że grupa krwi ma niebagatelny wpływ na atak owadów. Komarzyce najchętniej wybierają osoby z grupą 0, a także te o wysokim stężeniu dwutlenku węgla we krwi, który wzrasta m.in. w trakcie treningu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także