Unikaj tego napoju. Przyciąga komary jak magnes
Sezon na komary w pełni, a na przełomie czerwca i lipca będzie ich najwięcej. Masz wrażenie, że kąsają cię częściej niż innych? To może być sprawka napoju, po który tak często sięgamy latem.
12.06.2024 | aktual.: 12.06.2024 15:25
Komary to niewielkie owady z rzędu muchówek. Na całym świecie występuje aż 3,5 tys. różnych gatunków, które różnią się od siebie wyglądem i wielkością. Samce żywią się nektarem kwiatów, a samice krwią ssaków i ptaków.
Co przyciąga komary? Owady zdają się na swój węch. Przepadają za zapachem dwutlenku węgla, kwasu mlekowego, potu, a także napoju, który towarzyszy nam na wielu letnich imprezach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: W Polsce są już wszędzie. Atakują chmarami
Unikaj tego napoju. Przyciąga komary jak magnes
Najnowsze badania opublikowane na portalu chip.de wykazały, że owady przepadają za krwią, w której krąży… alkohol, a dokładniej, piwo. W eksperymencie brało udział 12 mężczyzn w wieku 20-58, 24-letnia kobieta oraz 30-letni mężczyzna wyznaczony jako "osoba kontrolna".
W trakcie badania wzięto pod uwagę czynniki takie jak temperatura ciała, wydzielanie potu oraz ilość alkoholu we krwi. Po wstępnej analizie uczestnicy zostali poproszeni o wypicie kufla piwa o 5,5 proc. zawartości etanolu. Okazało się, że komary chętniej siadały na osobach, które wypiły piwo niż na tych, które zrezygnowały z trunku. Wniosek nasuwa się sam — jeśli chcesz uniknąć ukąszenia, unikaj alkoholu.
Naukowcy nie mają wątpliwości. Komary wolą kobiety
Komarzyce starannie selekcjonują swoje ofiary. W trakcie poszukiwań kierują się przede wszystkim zapachem. Niektóre aromaty je odstraszają, podczas gdy inne przyciągają. Owady bezbłędnie wyczuwają zwiększone stężenie dwutlenku węgla, potu i kwasu mlekowego. Z tego powodu najczęściej atakują dzieci, sportowców oraz kobiety ciężarne, a także te w trakcie owulacji.
"Płeć piękna jest bardziej doceniana przez samice komarów. Na to nakładają się sprawy ubioru: ciemniejsze ubrania szybciej nagrzewają się w słońcu, i tak ubrane osoby są szybciej wykrywane przez komarzyce. Nawet drobne różnice w temperaturze ciała – czyli coś dla nas niemal niewykrywalnego, jest szybko dostrzegane przez komary" - wyjaśnił niegdyś prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Ekspert dodał, że grupa krwi ma niebagatelny wpływ na atak owadów. Komarzyce najchętniej wybierają osoby z grupą 0, a także te o wysokim stężeniu dwutlenku węgla we krwi, który wzrasta m.in. w trakcie treningu.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.