Uprawa pomidorów koktajlowych na balkonie. O czym należy pamiętać?
Lubisz zajadać się pomidorami koktajlowymi? Czas pomyśleć o ich uprawie na balkonie! Na szczęście nie jest to trudne wyzwanie, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Wybierając się do sklepu ogrodniczego warto zapytać o najlepszą możliwą odmianę pomidorów koktajlowych, a następnie należy posadzić je w żyznej ziemi oraz oczywiście otoczyć pielęgnacją. Zobacz, co należy wiedzieć o uprawie własnych pomidorów.
Pomidory koktajlowe fantastycznie sprawdzą się w przypadku balkonowej uprawy. Wystarczy zasadzić roślinę w doniczkach, ale pamiętaj, że plon z takich pomidorów nigdy nie będzie tak dorodny, jak warzywa gruntowe. Chcąc uzyskać własne pomidory koktajlowe należy o nie dbać, regularnie podlewać, pielęgnować oraz nawozić. Jeśli nie masz czasu to zapomnij o doniczkowej uprawie, ponieważ nie wystarczy tylko raz na jakiś czas zwilżyć glebę. Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki związane z domowymi pomidorami koktajlowymi.
Pomidory koktajlowe – wymagania i sadzenie
Wszystkie pomidory koktajlowe wymagają nasłonecznionego stanowiska. Dzięki temu uzyskasz piękne i słodkie owoce, dlatego też najlepiej zostawić hodowlę na południowym balkonie – tam jest najwięcej słońca. Pamiętaj, że ze względu na dosyć długi okres wegetacyjny pomidorów koktajlowych, uprawia się je wyłącznie z przygotowanej wcześniej sadzonki. Taką gotową sadzonkę możesz kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym już na początku maja. Kiedy minie ryzyko przymrozków, dopiero wtedy możesz wystawić swoje pomidory na balkon.
Jeśli chodzi o sadzenie pomidorów koktajlowych to należy młode rośliny włożyć do dużych doniczek w żyznej glebie. Najlepiej wybrać ziemię przeznaczoną do uprawy warzyw albo uniwersalną do roślin doniczkowych. Sadzonki pomidorów koktajlowych należy sadzić nieco głębiej, a na dno doniczki należy wysypać odpowiednie kruszywo budowlane. W ten sposób zapewnisz roślinie drenaż i woda nie będzie zalegać.
Pomidory koktajlowe – doniczka i ochrona
Wybierając doniczki do uprawy pomidorów koktajlowych musisz wybrać takie, które będą głębokie na ponad 40 cm. Dzięki większej donicy korzenie rośliny będą rozwijać się bez żadnych przeszkód. Pomidory koktajlowe możesz sadzić w pojedynczych donicach albo w skrzyniach, czyli po kilka sztuk. Nie wybieraj ciemnych doniczek, ponieważ ich kolor przyciągnie słońce, które zbyt szybko nagrzeje podłoże. Do balkonowej uprawy pomidorów koktajlowych świetnie sprawdzą się drewniane albo ceramiczne doniczki. Kiedy już zasadzisz rośliny, powinnaś umieścić doniczkę w takim miejscu, gdzie nie będzie ona narażona na działanie deszczu i wiatru. Nie stawiaj pomidorów koktajlowych na parapecie lub barierce balkonu.
Pomidory koktajlowe i podlewanie
Ziemia w doniczkach szybko ulega przesuszeniu, dlatego też bardzo ważne jest regularne podlewanie pomidorów koktajlowych. To szczególnie ważny punkt zwłaszcza w lecie. Podlewając regularnie i bardzo obficie, gleba w doniczkach nigdy nie będzie narażona na suszę. Jednak roślina nie może stać w wodzie, bo doprowadzi to do gnicia korzeni i pękania owoców. Podlewanie pomidorów koktajlowych powinno być tak obfite, aby nadmiar wody odpłynął z otworów w doniczkach.
Pomidory koktajlowe i nawożenie
Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie pomidorów koktajlowych. To konieczne, ponieważ rośliny bardzo szybko rosną i tym samym zużywają składniki mineralne zawarte w podłożu. Pomidory w doniczkach powinnaś zasilać specjalnymi płynnymi lub granulowanymi nawozami przeznaczonymi do tego typu roślin. Zapoznaj się z notatką producenta zamieszczoną na opakowaniu danego produktu – stosuj nawóz w wyznaczonych dawkach oraz w podanych terminach.