Usłyszała od lekarki, że to "nic poważnego". Okazało się, że ma raka
26-letnia pielęgniarka onkologiczna zachorowała na raka piersi. Podczas samobadania zauważyła niepokojący guzek. Pierwsza lekarka, z którą konsultowała swoje objawy, zignorowała problem. Na szczęście szybko trafiła do odpowiedniego specjalisty. Dziś apeluje do kobiet na całym świecie: "Jeśli ciało mówi, że coś jest nie tak, nie ignorujcie tego".
Na początku 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. W Polsce rocznie ok. 20 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje.
Pielęgniarka onkologiczna zachorowała na raka
26-letnia pielęgniarka Sophie Jackson z Bournemouth, podczas samobadania znalazła guz na swojej prawej piersi. Natychmiast udała się do przychodni. Lekarka rodzinna niesłusznie zignorowała objaw choroby, mówiąc, że to zapewne "nic poważnego". Biorąc pod uwagę doświadczenie zawodowe, jakie Sophie zdobyła na oddziałach onkologicznych, pielęgniarka nie dała się zignorować i nalegała na wykonanie specjalistycznych badań. Okazało się, że to nowotwór.
Widząc w przeszłości niezliczoną liczbę pacjentek z rakiem piersi, wiedziała, że czeka ją trudna droga. W ciągu ostatnich 10 miesięcy przeszła sześć cykli chemioterapii, 10 radioterapii i operację usunięcia guza. Swoją historię opisała na blogu oraz w social mediach. Apeluje do kobiet na całym świecie: "proszę, badajcie się". Jej doświadczenie jest dowodem na to, że sygnały, jakie wysyła nam ciało, mogą być objawem poważnych chorób i nie należy ich ignorować.
Warto się badać
Samobadanie piersi pozwala wykryć niepokojące zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Dlatego tak ważne jest, by samokontrolę wykonywać regularnie, a co rok lub dwa lata poddawać się diagnostyce w gabinecie lekarskim.
Jak wykonać samobadanie piersi?
1. Stań nago przed lustrem i unieś obie ręce, zakładając dłonie za głowę.
2. Obejrzyj dokładnie piersi, sprawdź, czy nic nie przykuwa twojej uwagi. Powodem do niepokoju mogą być widoczne guzki, zmiana kształtu sutków, wyciek płynu z brodawki oraz jej odkształcenie, "pomarańczowa skórka" lub uwidocznienie żył na piersi. Ręce połóż na biodrach i przeprowadź taką samą obserwację.
3. Unieś lewą rękę i załóż ją za głowę, a na lewej piersi umieść trzy złączone palce prawej dłoni. Zacznij wykonywać koliste ruchy od środka na zewnątrz, od góry w dół. Staraj się ocenić, czy pod delikatnym naciskiem nie wyczuwasz nienaturalnych wyniosłości. Identycznie zbadaj drugą ręką prawą pierś.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
#dziejesienazywo: "Dotykam-wygrywam", czyli dlaczego warto wykonywać samobadanie piersi?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl