Trwa ładowanie...

Uważaj na żółtą roślinę. Może być wyjątkowo groźna

Przemierzając Polskę w sierpniu i wrześniu, niemal wszędzie dostrzeżemy pola żółtych roślin. Drobne kwiatostany należą do nawłoci kanadyjskiej. Roślina ładnie wygląda, dlatego często uprawiana jest też w przydomowych ogrodach. Choć wiele osób o tym nie wie, może być bardzo niebezpieczna. Dlaczego?

Nawłoć kanadyjską wiele osób uprawia w ogrodzieNawłoć kanadyjską wiele osób uprawia w ogrodzieŹródło: Unsplash, fot: Josie Weiss
dbibhcd
dbibhcd

Angielska nazwa tej rośliny to "Goldenrod" – złota rózga. Oddaje nie tylko hardość tej rośliny, ale sugeruje pewne negatywne konotacje. Słusznie, ponieważ to bardzo niebezpieczna i inwazyjna roślina. Nawłoć kanadyjska pojawiła się w Polsce pod koniec XIX wieku. Występuje przede wszystkim na łąkach i dzikich terenach, gdzie ma idealne warunki do wzrostu w związku z przenoszeniem nasion przez wiatr i ptaki. Niewiele osób wie, że jest niebezpieczna i uprawia ją w ogrodach.

Niszczycielska roślina zabija bioróżnorodność

Nawłoć kanadyjska ma negatywny wpływ na środowisko. To roślina inwazyjna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia i trudno się jej pozbyć. Wykazuje właściwości allelopatyczne - wydziela związki chemiczne hamujące wzrost innych roślin. Skutkiem jest spadek różnorodności biologicznej oraz zmniejszanie powierzchni łąk i pastwisk.

To roślina niebezpieczna dla owadów i człowieka

Jak zauważa Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, pewnym paradoksem jest, że wykorzystywana przez pszczelarzy miododajna roślina przyczynia się do ograniczenia liczebności owadów - wycofują się one z miejsc zajmowanych przez nawłoć. Na takich terenach różnorodność zapylaczy spada nawet o 90 procent.

dbibhcd

Ta roślina bywa niebezpieczna dla człowieka. Może powodować katar sienny, zwłaszcza przy suchej i wietrznej pogodzie, kiedy stężenie pyłku w powietrzu zagraża alergikom.

Potwierdzeniem informacji podanych przez Uniwersytet Przyrodniczy są badania magazynu "Nature", który umieściły nawłoć kanadyjską na piątej pozycji wśród "big killers", czyli czynników sprzyjających wymieraniu innych gatunków.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wapnowanie pola zimą. Kilka powodów, dlaczego warto nawozić glebę w tym okresie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbibhcd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbibhcd