GwiazdyV Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej

V Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej

V Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej
Źródło zdjęć: © sxc.hu
23.06.2010 16:37

Na plakacie Polskiej Akcji Humanitarnej ten sam mężczyzna o smaglej twarzy pozuje w paru ubraniach. Hasło, które reklamuje tegoroczny, piąty już Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej brzmi “Dla Ciebie jesteśmy tacy sami? Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”. Filmy polecają Ślesicki i Linda.

Na plakacie Polskiej Akcji Humanitarnej ten sam mężczyzna o smaglej twarzy pozuje w paru ubraniach. Hasło, które reklamuje tegoroczny, piąty już Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej brzmi “Dla Ciebie jesteśmy tacy sami? Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”. Filmy polecają Ślesicki i Linda. Przegląd rozpoczął się w Warszawie. Póżniej będzie go można śledzić w kinach we Wrocławiu, Toruniu i Krakowie.

Tradycyjnie już 20 czerwca obchodzony jest, również w Polsce, Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W okolicach tej daty PAH zaprasza więc na przegląd filmów, których tematyka oscyluje wokół tego problemu. Oficjalne materiały PAH głoszą: w 2009 roku wnioski o status uchodźcy złożyło w Polsce łącznie 10 590 osób, a więc więcej niż w latach poprzednich. Spośród nich zaledwie 130 udzielono pełnego statusu uchodźcy zgodnie z postanowieniami Konwencji z 1951 roku.

Skąd pomysł na pokazanie problemów tej grupy właśnie przez filmy? O wiele łatwiej jest wytłumaczyć przez filmowe obrazy status osób, które ze względu na prześladowania zostały zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny i szukania schronienia poza jej granicami. PAH dba, by prezentowane filmy pokazywały temat uchodźstwa i migracji z różnych perspektyw – poczynając od ich przyczyn, a kończąc na problemach adaptacji w kraju przybycia.

Dlatego zobaczymy choćby głośny film “Exils” w reżyserii Tony’ego Gaitlifa, który pokazuje przepiękną podróż pary młodych ludzi poprzez Francję, Hiszpanię i Maroko do Algierii, ziemi przodków. W programie znajdą się też filmy zahaczające o rodzinne podwórko, jak “Hanoi-Warszawa”, który opowiada o Wietnamce w naszym kraju, czy też tak egzotyczne kino jak kirgijskie czy gruzińsko-kazachskie.

Zaskoczeniem jest, że w programie znalazł się tak komercyjny film jak “Grand Torino” Clinta Eastwooda mówiący o tym, że weteranowi z Korei nie podobają sie jego sąsiedzi, imigranci z południowo-wschodniej Azji!

Wybór filmów, które o sobie samych nakręcili uchodźcy z Etiopii, Wietnamu i Palestyny, uchodźcy w Libii, USA i w Polsce obejrzeli choćby Bogusław Linda i Maciej Ślesicki, który rekomendują przegląd: “Zapraszamy do zmierzenia się z własnymi emocjami i przekonaniami”

Szczególnie ciekawie zapowiada się otwarcie festiwalu, 18 czerwca. Na pierwszym pokazie będzie można obejrzeć francuski film „Welcome” Philippe Lioreta, który w listopadzie 2009 roku otrzymał Nagrodę Filmową LUX Parlamentu Europejskiego. Jest to historia uchodźcy Bilala, nastolatka z Kurdystanu, który pod okiem trenera pływackiego przygotowuje się do pokonania wpław kanału La Manche.

Przegląd potrwa w Warszawie do 23 czerwca. Później, będzie go można wyśledzić w kinach we Wrocławiu (Lalka), Toruniu (Nasze Kino) i Krakowie (kawiarnia Gazeta Cafe).

Szczegółowe informacje na temat repertuaru na stronie: www.refugee.pl oraz www.pah.org.pl